Flere personer er blitt såret i et angrep på en skole i Schongau i Bayern onsdag. Politiet etterforsker saken som en skoleskyting.

En 16-åring fra Kroatia er pågrepet som antatt gjerningsperson, skriver Die Welt. Minst to jenter på 13 år er alvorlig skadet, ifølge en talsperson for politiet. Antallet andre skadde er uklart.

NTB skriver at politiet ikke oppgir hva slags våpen som ble brukt eller om det i hele tatt ble brukt våpen. Men ifølge tysk politi og myndigheter er det sterke indikasjoner på at det dreier seg om en skyteepisode, og det sies også i tyske medier at kroaten skal ha hatt med seg en kniv.

– Skolen synes å ha vært et bevisst mål for gjerningspersonen, sier en talsperson for politiet.

Hendelsen skjedde på en skole i Schongau, som ligger i Bayern, sør i Tyskland.

– En stor politiaksjon pågår. Vi er på stedet med store styrker, skriver det lokale politiet på X, og oppfordrer folk til å holde seg unna området.

Politiet har annonsert at de ville utplassere en rekke betjenter ved Welfen-Gymnasium. Folk i området ble bedt om å unngå området. Et kontaktpunkt for pårørende og foreldre til elever ble opprettet ved brannstasjonen.

Ifølge innenriksminister Joachim Herrmann (CSU) tyder de første funnene på at den arresterte gjerningsmannen også var bevæpnet med et skytevåpen.

«Vi antar at gjerningsmannen bar både en kniv og et skytevåpen.»

Schongau er en liten by ved bredden av elven Lech i det vestlige Oberbayern, med mer enn 12.000 innbyggere.

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.