Først endret fotballagene karakter. Det var lite som minnet om at spillerne var fra Frankrike eller Nederland. Å påpeke det var uvelkomment. Tvert imot: Norske medier innførte begrepet «blendahvitt» som noe negativt.
Nå er en ny endring på vei: En spiller på Nederlands VM-lag samler medspillerne i bønn før hver kamp, og de blir stadig flere som går ned på kne.
Det er bare seks år siden de gikk ned på kne for BLM. Nå er det en annen skål, og mediene er ambivalente. Det finnes ingen bilder av lagspillerne i bønn, slik det gjorde da man knelte for BLM.
Mediene og eliten forstår ikke at kristendommen har appell i 2026. De har lagt den bak seg for lenge siden.
Liverpool-stjernen Cody Gakpo leder an når spillerne i den nederlandske troppen regelmessig går i bønn under fotball-VM.
Det er Aftonbladet som skriver om plassen religion har i de nederlandske stjernenes rutiner foran VM-møtet med Sverige.
Liverpools Cody Gakpo er den som leder an når spillerne vender seg mot høyere makter. På en pressekonferanse denne uken sa vingen at omtrent halve troppen deltar.
– Det er frivillig. Noen av gutta er ikke interessert, og det er greit, men de er alltid velkomne. Gruppen blir større og større, sa Gakpo.
Premier League-kollega Crysencio Summerville røpet nylig at Gakpo har fått tilnavnet «pastoren». Det har sammenheng med at han leder bønnen.
– Jeg vet ikke hvorfor jeg endte opp med å gjøre det, men det var slik jeg fikk kallenavnet mitt. Vi snakker mye om tro i troppen. Det fremmer samhold, både på og utenfor banen. Vi gir hverandre styrke, sier Gakpo.
Underveis i VM har den nederlandske troppen også regelmessig kontakt med en prest i hjemlandet.
Nederland innledet VM med 2-2 mot Japan.
