MDG vil gi 30.000 ukrainere permanent opphold i Norge. FrPs Erlend Wiborg mener partiet fører en politikk som vil koste skattebetalerne enorme summer – og gjøre Norge til en magnet for asylsøkere.
Miljøpartiet De Grønne krever at regjeringen slår fast at de første 30.000 ukrainske flyktningene får bli i Norge permanent. Allerede i 2027 når de maksgrensen på fem år for midlertidig kollektiv beskyttelse.
FrPs innvandringspolitiske talsperson Erlend Wiborg går hardt ut mot kravet.
– MDG fremstår virkelighetsfjerne på mange politiske områder, og innvandringspolitikken deres er så absolutt det. De fører en uansvarlig innvandringspolitikk som ville kostet norske skattebetalere enorme summer, sier Wiborg til Document.
Han mener MDG har glemt det helt grunnleggende: Norge lovet ukrainere ly fra krig – ikke et nytt hjemland.
– Norske myndigheter lovet ukrainere beskyttelse fra krig. Vi lovet dem aldri permanent opphold i Norge. Det er en vesentlig forskjell som MDG ser ut til å ha glemt, sier han.
MDGs partileder Arild Hermstad har på sin side kritisert regjeringen for å bruke for lang tid på å avklare situasjonen for ukrainerne, og mener at det ikke er nok at det finnes områder i vest som er tryggere.
– Det som skjedde med bosniere er en god parallell. De som kom til Norge, fikk først kollektiv beskyttelse, og mange ble i Norge. Krigen har vart mye lenger enn vi trodde, og konsekvensene har vært større enn vi kanskje kunne se for oss i 2022, sier Hermstad til Nettavisen.
Frykter magnet-effekt
Wiborg advarer mot signalet et slikt vedtak sender. Slår politikerne nå fast at midlertidig beskyttelse ender med permanent opphold, river de etter hans syn ut hele grunnlaget for ordningen Stortinget vedtok.
– Dersom man allerede nå slår fast at 30.000 personer skal få permanent opphold, sender man et signal om at midlertidig beskyttelse i realiteten ikke er midlertidig. Jeg frykter at dette da fort vil gjelde andre flyktninggrupper også, sier Wiborg.
Han mener konsekvensen er åpenbar.
– Hvis alle midlertidige ordninger etter hvert skal ende med permanent opphold, vil vi se en markant økning i antall asylsøknader til Norge.
Wiborg frykter at Norge gjør seg selv mer attraktivt enn nabolandene.
– Jeg frykter at slike utspill bidrar til å gjøre Norge mer attraktivt enn andre europeiske land for mennesker som vurderer hvor de skal søke beskyttelse. Det er et signal vi ikke bør sende, sier han.
– Ukraina trenger sine egne
For Wiborg handler saken også om Ukraina. Landet skal gjenreises etter krigen, og da trenger det innbyggerne sine hjemme – ikke i Norge.
– Ukraina kommer til å trenge sine egne innbyggere når landet skal bygges opp igjen. Da er det feil å føre en politikk som legger opp til at flest mulig skal bli værende i Norge, sier han.
Han trekker en historisk parallell.
– FrP har alltid vært klare på at flyktninger skal hjem så fort det er trygt. De skal da bygge opp landet sitt, på samme måte som nordmenn gjorde etter 2. verdenskrig.
Wiborg mener MDG snur hele logikken på hodet.
– MDG snakker som om krigen allerede er en begrunnelse for permanent innvandring. FrP mener tvert imot at krigen er begrunnelsen for midlertidig beskyttelse, sier han.
Han stusser over hva MDG egentlig er opptatt av.
– Det er bemerkelsesverdig at MDG er mer opptatt av å sikre permanent opphold i Norge enn av hvordan Ukraina skal få tilbake menneskene landet trenger for å gjenreises etter krigen, sier Wiborg.
Maksgrensen nås i 2027
Ukrainere som flyktet etter Russlands fullskalainvasjon i 2022, fikk opphold gjennom ordningen med midlertidig kollektiv beskyttelse. Den fornyes ett år av gangen, men har en absolutt maksgrense på fem år.
Tiden under kollektiv beskyttelse teller ikke mot de tre årene som normalt kreves for å søke permanent opphold. I 2027 vil de første 30.000 ukrainerne stange i taket. Regjeringen har ikke konkludert med hva som da skjer, men vurderer å føre dem over på en annen midlertidig ordning.
MDG-leder Arild Hermstad mener uvissheten må ta slutt nå.
– De 30.000 aner ikke hva som vil skje i 2027. Det er på tide at regjeringen fjerner den usikkerheten og slår fast at de får permanent opphold, har Hermstad uttalt til Nettavisen.
I juni 2025 hadde nær 79.900 personer kollektiv beskyttelse i Norge.
Wiborgs konklusjon er kompromissløs.
– FrP mener Norge må være krystallklare: Flyktninger skal reise hjem så fort det er trygt å reise hjem, og bygge opp landet sitt, sier han.


