Danmarks sosialdemokratiske statsminister Mette Frederiksen presenterte i dag en ny, venstreorientert koalisjonsregjering i Danmark, etter mer enn to måneders forhandlinger. Dette melder DR og NRK.

Den nye koalisjonsregjeringen består av Socialdemokratene (S), Moderaterne (M), Socialistisk Folkeparti (SF) og Radikale Venstre (R).

Det er en mindretallsregjering. Den har 82 av 179 mandater i Folketinget. Det marxistiske partiet Enhedslisten har imidlertid lovet ikke å felle regjeringen. Også partiet Alternativet støtter regjeringen.

Dette blir Fredriksens tredje regjering som dansk statsminister siden 2019. Regjeringens medlemmer presenteres onsdag.

Tirsdag formiddag avslørte Enhedslistens leder Pelle Dragsted flere av regjeringens planer. Blant annet lover regjeringen å fjerne moms på frukt og grønnsaker, det skal bli gratis tannbehandling i Danmark for alle innen 10 år og offentlig transport skal bli gratis for barn og unge under 22 år.

TV2 Danmark melder derimot at mange politikere på den borgerlige siden er meget kritiske, spesielt mot en nominelt borgerlig politiker som Lars Løkke Rasmussen, leder av Moderaterne.

Dette skjer etter at Rasmussen avviste Troels Lund Poulsens forslag om en regjering fra Venstre, Liberal Alliance og de Konservative med støtte fra alle de borgerlige partiene, noe som den gang utløste lignende kritikk som den han møter nå.

Den fungerende ministeren for mat, landbruk og fiskeri, Jacob Jensen (V), beskylder Lars Løkke Rasmussen for å ha inngått samarbeid med den ytterste venstrefløyen.

«Det er jo helt vilt at Lars Løkke Rasmussen valgte å samarbeide med den ytterste venstrefløyen, som består av leninister, marxister og kommunister, for å sikre seg en ministerbil. For det handler jo om ‘noen'», skriver Jacob Jensen på Facebook.

Het debatt om «remigrasjon» i Danmark

Morten Messerschmidt, leder for Dansk Folkeparti (DF), har tidligere skrevet på X at «For Lars Løkke handlet det ALDRI om noe. Det handlet ALLTID om noen. Nemlig ham selv».

Også Inger Støjberg, leder for Danmarksdemokraterne, går hardt ut mot Lars Løkke Rasmussen. Hun mener at Moderaternes deltakelse i den kommende regjeringen er et resultat av Rasmussens «borgerlige forræderi».

Liberal Alliances formann, Alex Vanopslagh, delte tirsdag morgen et bilde på det sosiale mediet X, hvor han og flere av partiets profiler poserer med rengjøringsutstyr i hendene. «Vi er klare til å rydde opp etter den røde regjeringen», skriver han i innlegget.


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.