For første gang i Storbritannias historie har utgiftene til velferdsordningene oversteget inntektene fra inntektsskatten. I 2025 tok Keir Starmers regjering inn 331 milliarder pund i inntektsskatt og brukte 333 milliarder pund på velferd, ifølge Office for Budget Responsibility sin nyeste økonomiske og finanspolitiske prognose.
Nyheten ble først offentliggjort av The Telegraph, som bemerket at: «Sagt på en annen måte, bruker staten nå mer på dem som ikke jobber enn den får inn fra dem som jobber». The Telegraph mener at den finanspolitiske konteksten er skremmende, og pekte på statsgjelden, som ligger nær 95 % av BNP, og krever rundt 100 milliarder pund i året å betjene. Velferdsregningen utgjør 10,9 % av Storbritannias totale BNP.
Velferdsutgiftene forventes også å øke innen slutten av tiåret, ettersom arbeidsdeltakelsen faller til et nivå man ikke har hatt siden starten av covid-pandemien. Systemet er dermed under press fra begge sider: Færre arbeidstakere betaler skatt, og flere mottar støtte over lengre perioder.
Ifølge The Telegraph er rundt 55 % av befolkningen i arbeidsfør alder i fulltidsjobb, mens rundt ni millioner mennesker regnes som «økonomisk inaktive» av forskjellige grunner. The Telegraph nevner ikke Labours flerkultur-prosjekt eller den enorme masseinnvandringen fra MENA-land som en årsak til kostnadsøkningene.


