Konservativt går nå inn for å sende kriminelle innvandrere ut av Norge. I første rekke står voldtektsmenn og drapsmenn.

Resolusjonen ble vedtatt på Konservativts landsmøte forrige helg. Initiativet kom fra ungdomspartiet, som fikk gjennomslag for å gjøre remigrasjon til offisiell partilinje.

Partiet vil nå returnere tre grupper innvandrere: kriminelle, de som utnytter velferdsytelser, og alle uten lovlig opphold. Resolusjonen nevner spesifikt «voldtektsmenn, drapsmenn, mennesker som utgjør en terrortrussel og andre som bryter norsk lov».

– Ingen rett til lovbrudd

Nestleder i Unge Konservative, Matias Garnes, har klar beskjed til kriminelle med utenlandsk bakgrunn:

– Når man kommer som gjest til et land, og får arbeid eller beskyttelse, har man ingen rett til å begå så eller så mange lovbrudd, bare fordi de ikke er veldig alvorlige, sier han til Dagen.

Han mener i utgangspunktet alle innvandrere som begår kriminalitet skal kunne sendes ut, og ønsker en lavere terskel for utsending enn dagens regelverk. For dem som ikke kan returneres til hjemlandet, vil Konservativt inngå soningsavtaler med tredjeland.

Remigrasjon er fanesak for flere europeiske høyrepartier, men har vært tabu i norsk politikk. Fremskrittspartiet, som ellers markerer seg med en streng innvandringspolitikk, har aktivt tatt avstand fra begrepet.

Fra før er det kun Norgesdemokratene som har remigrasjon som vedtatt politikk i Norge. Garnes avviser at de har latt seg inspirere av partiet.

– Vi har registrert at de også er opptatt av remigrasjon. Så er det nok forskjellige definisjoner av begrepet i ulike partier, sier han.

Invitert til konferanse

Norgesdemokratene gratulerte Konservativt da vedtaket ble kjent, og inviterte styret i Unge Konservative til Remigrasjonskonferansen i juni. Garnes sier de takker for invitasjonen, men at deltagelse ikke er vedtatt.

Innvandring er en av de viktigste sakene for ungdomspartiet, ifølge nestlederen – kun underordnet familie- og livsvernpolitikk. Han tror partiet kan hente velgere på den nye linjen.

– Det er en god politikk som vil verne om tilliten og tryggheten i Norge, sier Garnes.


 

Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.