Iran sier de har tatt kontroll over to containerskip i Hormuzstredet. Skipene MSC Francesca  og Epaminondas befinner seg nå i varetekt hos Revolusjonsgarden (IRGC), ifølge det iranske nyhetsbyrået Tasnim.

Iran hevder skipene manglet tillatelser og hadde manipulert navigasjonssystemer. De skal være eskortert til iransk kyst.

Det liberisk-registrerte Epaminondas ble angrepet nordøst for Oman. Skipet ble truffet av både skytevåpen og rakettdrevne granater. Broen fikk synlige skader, men mannskapet er uskadet rapporteres det.

Det Panama-registrerte MSC Francesca ble beskutt rundt åtte nautiske mil vest for Iran. Skipet ble ikke truffet, og det er ikke meldt om skader.

Et tredje skip, Euphoria, ble også beskutt i samme område. Fartøyet stoppet midlertidig etter hendelsen. Heller ikke her ble det rapportert om skader eller personskader.

Britiske sjøfartsmyndigheter opplyser at minst ett av skipene ble oppsøkt av en iransk patruljebåt før det ble åpnet ild.

 

BBC    Daily Mail

 

 

 

Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.