Dersom krigen mot Iran fortsetter, vil det innen få uker trolig bli full stans i oljeeksporten fra golfstatene. Det kan gi en oljepris på 150 dollar fatet, sier Qatars energiminister.

– Vi forventer at alle som ikke har erklært force majeure, vil gjøre det i løpet av de neste dagene dersom dette fortsetter. Alle eksportører i Golfen vil måtte erklære force majeure, sier Saad al-Kaabi til Financial Times.

Force majeure er en vanlig klausul i kontrakter og løser en eller begge parter fra ansvar for mislighold som følge av ekstraordinære hendelser som krig.

Selv om krigen mot Iran skulle ta slutt i dag, vil det ta Qatar flere uker, kanskje måneder å gjenopprette de normale leveransene, sier Kaabi.

Qatar er verdens nest største produsent av flytende naturgass (LNG), men stengte ned produksjonen etter et iransk angrep Ras Laffen-anlegget tidligere i uka.

Selv om bare en liten andel av Qatars eksport går til Europa, vil også europeiske land bli rammet ettersom asiatiske kjøpere vil overby dem for å få tak i den gassen som er tilgjengelig på markedet, sier Kaabi.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.