Ecuadors president sier at landet skal gjennomføre aksjoner mot narkokarteller sammen med USA og «allierte i regionen».

Daniel Noboa, som er en nær alliert av USAs president Donald Trump, sier krigen mot narkotikakartellene med dette går inn i en ny fase.

– I mars skal vi gjennomføre felles operasjoner med allierte i regionen, inkludert USA, skriver Noboa på X.

Mandag hadde han samtaler i hovedstaden Quito med Francis Donovan, som leder USAs overkommando for Karibia og Sør- og Mellom-Amerika, og med Mark Schafer, som leder amerikanske spesialoperasjoner i det samme området.

Det amerikanske militæret sier at de sammen med styrker fra Ecuador har satt i gang operasjoner mot det de omtaler som terrororganisasjoner. USA har satt flere latinamerikanske narkokarteller på terrorlistene.

Kartellene i Ecuador bruker landets havner til å sende store mengder kokain ut på verdensmarkedet. Smuglingen har også ført til kraftig økning i volden i det søramerikanske landet.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.