Etter uker med beinkald vinter og den kaldeste januarmåneden på 16 år, kan statskanalen endelig trekke et lettelsens sukk. Nå melder NRK med dårlig skjult entusiasme at temperaturene skal stige med opptil 20 grader.

Det passer åpenbart dårlig inn i redaksjonens faste klimafortelling når land og strand fryser til is og Rakkestad måler 22 minusgrader. Da er gleden desto større når statskanalen kan formidle at den etterlengtede varmen er rett rundt hjørnet. Statsmeteorolog Eldbjørg Moxnes forteller at den varme luften nå kommer susende og at temperaturene vil skyte i været.

Lar vente på seg

Men selv om sprengkulden slipper taket, er det lite som minner om at kloden koker. Folk kan kanskje pakke vekk de aller tykkeste dunjakkene, men den forventede våren uteblir. Meteorologen må nemlig innrømme at det blir mye overskyet vær og lite sol i tiden fremover.

I kystnære strøk kan man kanskje skimte noen få solgløtt, men i det store og hele er det de grå lavtrykkene som vil dominere himmelen.

Dårlig timing for Vestlandet

Mildværet som NRK jubler over, betyr slutten på en stabil vinterperiode for store deler av Sør-Norge. For Vestlandet varsles det nå overgang til regn hver eneste dag, og økende vind. Moxnes påpeker at dette er svært dårlig timing for vestlendingene som går rett inn i vinterferien. Hvorvidt nedbøren kommer som snø eller regn i høyden, er foreløpig usikkert.

Nord-Norge trekkes frem som den store værvinneren. Landsdelen vil heldigvis beholde de vinterlige forholdene med kaldt vær og minimalt med nedbør. Også Trøndelag vil oppleve litt mildere temperaturer på dagtid fremover, etter en lang periode med utfordrende snøkaos.

Livsfarlige veier

Det brå skiftet fra sprengkulde til plussgrader bringer også med seg direkte farer langs veiene. Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel for is i Agder. Vakthavende meteorolog Espen Biseth Granan advarer om at regn som fryser på kald bakke vil skape såpeglatte småveier.

Overgangen fra vinter til mildvær er med andre ord alt annet enn en ren gladsak for folk flest, selv om NRK gjør sitt beste for å la det fremstå slik.

 

Kjøp bøker fra Document Forlag her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.