Det blåser en høyrevind over Latinamerika som er høyst uvelkommen for den liberale anti-Trump-eliten. I Chile ser José Antonio Kast ut til å vinne presidentvalget mot kommunisten Jeanette Jara. NTB drar «sterkt høyreorientert»-kortet mot Kast og sammenligner med Augusto Pinochet.

Ledelsen er tosifret og seieren er sikker.

 – Jeg tror nesten det er avgjort. Det kan jo skje mye før den tid, men det hadde i så fall blitt en stor overraskelse, sa professor Benedicte Bull til NTB etter første valgrunde for knapt fire uker siden.

Hun understreket også at Kast er en «erkekonservativ» politiker, ikke «høyrepopulist» som han ofte blir omtalt som.

Parallellene til USA og Trump er klare: Kast har sagt han vil utplassere militære i kriminelle nabolag, akkurat som Trump. Biden slapp inn 15 millioner illegale som har gjort Demokratisk styrte byer lovløse.

Demokratene har valgt å ta de illegales parti og det kan komme til å koste dem midtveisvalget. En liberal dommer bestemte torsdag at Abrego Garcia skal løslates fra ICE-varetekt.

Det er flere paralleller til Trump:

Han vil også bygge murer og grøfter ved landets grenser og etablere en særskilt politistyrke som skal pågripe og deportere innvandrere uten lovlig opphold, slik Trump-administrasjonen har gjort.

Det er rundt 330.000 papirløse innvandrere i Chile, og de fleste er fra Venezuela. Utsiktene til at Kast vinner, har derfor skapt stor uro i det venezuelanske eksilmiljøet.

Kast har også åpnet for å revurdere dommene til noen av dem som sitter fengslet for forbrytelser begått under diktaturet (1973-1990). Under en folkeavstemning i 1988 kjempet han som studentpolitiker for at diktatoren Augusto Pinochet skulle bli sittende.

Stort politisk skifte
En seier til Kast vil ifølge analytikere innebære det største politiske skiftet i Chile på flere tiår. Det betyr også at enda et latinamerikansk land går mot høyre i en tid der mange velgere er mest bekymret for organisert kriminalitet og stor innvandring.

Fokuset på økonomisk utjevning er blitt mindre, noe venstresiden taper på.

Hvis Kast vinner, vil Chile få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet, mener Nicholas Watson, en analytiker som leder konsulentselskapet Teneo.

Men Kast er ingen ny Pinochet ettersom han både er demokrat og mindre bombastisk enn andre høyreorienterte ledere i regionen, framholder Watson.

– Ett av de store spørsmålene er hvor ideologisk fleksibel han vil vise seg å være hvis han vinner, sier han til nyhetsbyrået Reuters.

Boric innfridde ikke
De siste fire årene har Chile vært ledet av venstreorienterte Gabriel Boric. Han var bare 35 år da han ble valgt og lovet å gjøre landet til en «gravplass for nyliberalismen».

Motstanderen hans i andre runde var nettopp Kast, som da gikk på et sviende nederlag.

Men Boric har ikke levd opp til velgernes forventninger, og de siste årene har misnøyen vært stor. Mange velgere mener han gjør for lite både med den økende kriminaliteten, innvandringen og en svekket økonomi.

– Et vanlig menneske
Jara, som tidligere har vært minister i Borics regjering, har forsøkt å distansere seg fra sin tidligere sjef.

Hun har arbeiderklassebakgrunn, vært medlem av Kommunistpartiet siden hun var 14, men tilhører den mest liberale fløyen. Hun jobbet som fruktplukker under studiene, giftet seg da hun var 19 og ble enke da hun var 21.

Under valgkampen har hun lovet å heve minstelønnen, styrke arbeidernes rettigheter og trappe opp produksjonen av litium. Tilhengerne hennes sier hun er et helt vanlig menneske, og at hun derfor forstår vanlige folk. Men det er trolig ikke nok til å vinne over Kast.

Splittet kongress
Selv om Kast vinner, er det ikke gitt at han får gjennom en sterkt høyreorientert politikk. Nasjonalforsamlingen er splittet i en høyre- og venstrefløy, og det vil kreve kompromisser for å få vedtatt lovendringer.

– Hvis han begynner å styre fra ytre høyre, kommer han til å bli en mindretallspresident, og han vil ikke være i stand til å gjøre noe som helst, sier professor Patricio Navia ved New York University.

Det samme problemet rammet Boric. Hans sterkt venstreorienterte retorikk hjalp ikke når han forsøkte å få gjennom lovendringer i nasjonalforsamlingen. I tillegg ble hans forsøk på å skrive en ny grunnlov avvist med stort flertall i en folkeavstemning.

Ingen tro på Jara
Ifølge de seneste meningsmålingene hadde 20 prosent av velgerne ennå ikke bestemt seg noen få dager før valget. Det skaper en viss usikkerhet, men det er fortsatt få som tror at Jara kan vinne.

I stedet er spørsmålet hvor stor seieren til Kast vil bli, og hvordan han vil styre landet de neste fire årene – om han vil bidra til polarisering eller splittelse. Mange lurer også på hva hans eventuelle samarbeid med USA og Trump-administrasjonen vil føre til. (NTB)

Ortegas Nicargua er blitt et diktatur. Maduro vakler. Fredsprisvinner Machado kan bli historisk og hun risikerer å rive med seg ikke bare Maduro, men også Lula i Brasil.

Store endringer kan være på vei.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.