Den palestinske kunstneren Jumana Manna ble utvalgt til å utsmykke 800 m2 av gulvet på Johan Nygaardsvolds plass i det nye Regjeringskvartalet. Det var KORO som sto for invitasjonen til den lukkede konkurransen. En jury valgte Manna fremfor ni andre. Arbeidet begynte i 2022 og fullføres nå. Men i mellomtiden skjedde terrorangrepet 7. oktober 2023, og Manna fant det for godt å hylle Hamas-paragliderne som overfalt Nova-musikkfestivalen. Hennes karakteristikk av dem som «kreative» er så grov at oppdraget burde vært tilbakekalt.

Typisk er det utenverdenen som reagerer når historien lekker ut.
Det er flere grunner til at Mannas oppdrag blir skandalisert av henne selv. Hun er født i USA, men gikk på Kunstakademiet i Oslo. Hun vokste opp i Jerusalem, men bor og arbeider i Berlin. I omtalen av hennes arbeider heter det at hun er opptatt av makt, språk og minne.
Men nettopp derfor kan ikke en kunstner som hyller 7. oktober-terroren utsmykke plassen foran det nye Regjeringskvartalet. Det gamle ble sprengt av Anders Behring Breivik. Nå har KORO gitt oppdraget til en kunstner som hyller Breiviks arvtakere. Eller tror kanskje Manna og juryen at hennes motstandskjempere er frigjøringskrigere?
Hvis arbeidet blir stående, og det gjør det sikkert, vil det henge en mørk skygge over plassen. Den vil få bad karma.
Juryen besto av
Elisabeth Byre (KORO), Luis Callejas (architect and professor at the Oslo School of Architecture and Design), A.K. Dolven (artist), Nora Ceciliedatter Nerdrum (KORO), Ihra Lill Scharning (artist and advisor at Uloba Independent Living), Marianne Skjulhaug (civil architect and dean at NTNU Faculty of Architecture and Design), and Drew Snyder (KORO)
Norsk kunstverden opparbeider seg en stadig tyngre slagside for Palestina og mot Israel. Det finnes ingen balanse. Valget av Manna har fått stor oppmerksomhet i utlandet, og Norge er i ferd med å pådra seg et dårlig rykte.
Nyvalgt stortingsrepresentant for KrF, Yoel Ystebø, har stilt et skriftlig spørsmål til kulturminister Lubna Jaffery om hva regjeringen mener om at plassen utsmykkes av en kunstner som hyller terror.
At de som jobber med Regjeringskvartalet er opptatt av sikkerhet, vet vi av førstehånds erfaring. Henrik Beckheim har dessuten fått tilsendt opplysninger fra en fra innsiden om hvor intenst man går til verks:
… Jeg har jobbet i prosjektet på regjeringskvartalet, og ville bare si at alle som jobbet på innsiden av det og håndterte sensitiv informasjon, måtte gjennom ekstremt omfattende sikkerhetsklarering. Vi opplevde at tiltenkte teammedlemmer som var gift, samboer, i familie med, kjæreste med personer fra enkelte land ikke fikk adgang til å jobbe i prosjektet. Det er nasjonal sikkerhetsmyndighet som gjør denne type klarering. Det ble til og med kommentert hvilken type profilbilder man hadde på Facebook om de kunne anses som «tvilsomme» eller fremstå som av dårlig dømmekraft. Det ble også vurdert tilstedeværelse i sosiale medier generelt i denne vurderingsprosessen», skriver kilden til meg.
Men vi tipper at palestinsk bakgrunn ikke teller som en bakgrunn som ekskluderer, snarere tvert imot.
Det er det nye Norge.
Det er mye prestisje knyttet til oppdraget, ikke bare for kunstneren, som har en pott på 20 millioner til disposisjon, men også for KORO er det gromt med en palestinsk kunstner. Tenk å kunne knytt ABB til det nye Regjeringskvartalet. En palestinsk kunstner står for opprøret mot det ABB gjorde og sto for, og langs denne aksen finner vi også Israel.
Derfor skammer kanskje ikke juryen og KORO seg over Jumana Mannas synspunkter på 7. oktober-terroren. Den norske eliten har allerede beveget seg langt i forhold til makt, språk og hukommelse.
Dette er hva den norske regjering ønsker å være tuftet på.

