Kasakhstan har bekreftet at landet slutter seg til Abraham-avtalene, den diplomatiske plattformen som Trump tok initiativet til og som ble etablert i 2020 for å normalisere relasjonene mellom Israel og islamske majoritetsland.
Ifølge utenriksdepartementet i Kasakhstan er dette et «naturlig og logisk» skritt og i tråd med landets utenrikspolitikk som er basert på dialog, gjensidig respekt og stabilitet.
– Hvitvasking av Israels politikk
Beslutningen ble bekreftet under et møte mellom Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokajev, Donald Trump og Israels statsminister Benjamin Netanyahu under et møte i Washington.
Kasakhstan har hatt diplomatiske bånd med Israel siden 1992, så tilslutningen til Abraham-avtalene gir en ny, symboltung og formell innramning av relasjonene mellom de to land. Kasakhstan blir også det første sentralasiatiske land som tilslutter seg avtalene, hvilket markerer en geografisk og strategisk utvidelse utover Midtøsten og Nord-Afrika.
Hamas kaller Kasakhstans tilslutning til Abraham-avtalene en «hvitvasking» av Israels politikk og overgrep mot palestinerne.


