Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) ble nektet adgang til Israel da han i forrige måned forsøkte å arrangere et offisielt besøk.

Ifølge Dagens Næringsliv var årsaken politisk, og beskjeden fra statsminister Benjamin Netanyahus kontor var at et besøk fra Oslo ikke var ønskelig.

Støre bekrefter selv reisenekten overfor avisen.

– Henvendelsen til statsminister Netanyahus kontor fikk som besvarelse at det er ikke tid for å legge til rette for slikt besøk nå. Det var grunngivningen, sier Støre.

Både israelske og norske kilder bekrefter overfor DN at avslaget var politisk motivert. Støre innrømmer at Israels reaksjon trolig skyldes en kombinasjon av den norske regjeringens politikk. Han trekker selv frem Norges anerkjennelse av Palestina, Norges engasjement i Den internasjonale straffedomstolen (ICC) og Oljefondets uttrekk fra selskaper knyttet til israelsk aktivitet.

– Ja, jeg tror nok at deler av den israelske regjeringen reagerer på denne måten mot land som har markert motstand mot Gaza-krigføringen og har anerkjent den palestinske staten, sier Støre.

Ifølge statsministeren kom ideen om et Israel-besøk etter at han deltok på Donald Trumps fredstoppmøte i Egypt i oktober.

Støre sier han ønsket å diskutere Norges rolle i den fremtidige gjenoppbyggingen av Gaza.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.