En fersk studie publisert i Journal of Hepatology som sammenligner levertransplantasjoner fra ordinære donorer med transplantasjoner fra mennesker drept via eutanasi, konkluderer med at organer høstet efter eutanasi gir like gode resultater som ved annen død.

Canada er verdensledende innen organdonasjoner efter eutanasi. Landet er sammen med Australia, Belgia, Spania og Nederland, et av få land som høster organer fra ofre for aktiv dødshjelp. Dette blir møtt med advarsler om at økonomiske insentiver kan være med å presse individer til eutanasi. Det advares også mot risiko for tvang når organhøsting kobles til eutanasi.

Store penger trumfer etikken

Teknologiske fremskritt, maskiner som «reanimerer» organer, har muliggjort eutanasi-transplantasjoner. Men nu diskuterer etikere også muligheten for å oppheve regelverket som krever at donorer er død før legene kan høste organene deres, altså før eutanasiofre får sprøyten, noe Angelo Bottone ved tenketanken Iona Institute advarer mot:

– Mens donasjon efter eutanasi  allerede skjer, diskuteres organhøsting før eutanasipasienter erklæres død for å bevare organenes levedyktighet. Det foreslås at organer fjernes under generell anestesi for å opprettholde blodsirkulasjonen og oksygentilførselen frem organene hentes ut. Denne metoden kan forbedre kvaliteten på organene betydelig og også øke mengden tilgjengelige organer.

Medforfatter av studien, AM James Shapiro, sier at «en siste generøs handling kan redde livet til mange mennesker»:

– Studien viser at resultatene er positive samtidig som den påpeker hvilken effekt MAiD-donasjon (Medical Assistance in Dying) kan ha på tilgangen på organer. Selv om ikke alle er egnet for donasjon, håper vi at studien vil gi bedre forståelse av den potensielle rollen MAiD kan ha på organdonasjon.

Ifølge estimater er et hjerte verdt rundt én million dollar i USA. Lever kommer på annenplass med rundt 557.000 dollar, nyrer koster rundt 262.000 dollar pr. stykk, menneskehud ti dollar pr. tomme, mave 500 dollar, øyeepler 1500 dollar pr. stykk.

Trudeaus Canada: Avlivning av mennesker er god butikk for sykehusene

Siden legaliseringen av MAiD i 2016 er eutanasi klatret til den sjette hyppigste dødsårsaken i Canada. Ifølge Health Canada døde 13.241 kanadiere av eutanasi-injeksjoner i 2022. Det utgjør 4,1 prosent av alle dødsfall i landet det året, en økning på 31,2 prosent fra 2021. I 2023 ble det rapportert 15.343 dødsfall eller 4,7 prosent skyldtes MAiD.

Frem til og med 2023 var det totalt registrert 60.301 dødsfall gjennom MAiD.

Canada: Kvinne som ble lam efter «vaksinen» har avslått flere tilbud om dødshjelp

 

Kjøp «Europas underlige død»!

 

Kjøp Jean Raspails roman «De helliges leir»! Du kan også kjøpe den som e-bok.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.