USAs utenriksminister Marco Rubio gjør det klart st USA nå er krever konkrete forslag på bordet fra både Russland og Ukraina.
Staben i Det hvite hus er lei av både Putin og Zelenskyj, virker det som. Dette har vært varslet en tid.
Zelenskyj svarer at Ukraina forbereder seg til samtaler med USA om nye, amerikanske sanksjoner mot Russland.
Den ukrainske presidenten gjentar at Ukraina ønsker en full våpenhvile, men mener det er Russland som må ta det første steget, ifølge Dagbladet.
– Russland må ta et tydelig skritt mot å ende denne krigen og vi insisterer på at en full våpenhvile uten forbehold må være første steg. Det er det Russland må gjøre.
Kiev forhandler uten forståelse for realiteten, uansett hvor mye man støtter sin familie fra Ukraina. Når man seriøst mener at Russland skal miste Krim, så leker man med tredje verdenskrig, Marinebasen i Sevastopol er ekstremt viktig for Kreml, noe som burde være forståelig.
Russland har erklært en kortvarig våpenhvile fra 8. til 11. mai, som en markering av at det er 80 år siden andre verdenskrig var slutt. Minst 20, kanskje 40 millioner russere døde i kampen mot Hitler.
Russland markerer slutten på andre verdenskrig 9. mai, og ikke 8. mai, som Vesten (og Norge) gjør. I Tyskland er det vel 7. mai som markeres, det var da tyskerne ga opp kampen. I Russland kalles dagen «Seiersdagen». Russland vant krigen, men med enorme ofre.
«Alle militære operasjoner vil i denne perioden stanse. Russland mener at den ukrainske siden bør følge dette eksempelet. I fall våpenhvilen brytes, vil det russiske militæret svare likelydende og effektivt», heter det i uttalelsen fra Kreml.
Til det sa pressesekretær i Det hvite hus, Karoline Leavitt, at president Trump i «økende grad er frustrert» over president Putin og president Zelenskyj, og at de begge må komme til forhandlingsbordet for å få til en permanent slutt på krigen.
Trump forsøker å få slutt på slaktingen av unge ukrainske og russiske gutter. Det er jo litt politisk ukorrekt å bry seg om unge gutter/menn, i en tid hvor det eneste som betyr noe er kvinnehelse.
Europeiske politikere virker å ønske en evig krig. Man må spørre seg selv på en ærlig måte om hvem man skal støtte.
Vår utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) snakker om en «skjebnetid» for Ukraina.
– Det er en kritisk tid for Ukrainas fremtid. Det er svært viktig at vi nå står sammen med våre allierte om å gi ærlige og gode råd til ukrainerne. De valgene de tar i ukene og månedene som kommer, har enorm betydning for hele Europa, sier Eide i en uttalelse tirsdag.
Hva med skjebnen for norske borgere? Ingen virker å bry seg om slike små detaljer.


