Trump-administrasjonen opplever nå å bli motarbeidet på samme måte som de ble i første periode. Av dommere, pressgrupper og ikke minst tjenestemenn som lekker til fiendtlige medier. Det har skjedd flere ganger den siste tiden. Mønsteret og målet er velkjent: Å skape splid innad og skandalisere en medarbeider for at Trump skal bli nødt for å sparke vedkommende.

Skytset rettes mot forsvarsminister Pete Hegseth, som imidlertid ikke lar seg bringe ut av balanse.

Nå varsler justisminister Pam Bondi at hun ikke finner seg i å bli beleiret med skyts fra egne ansatte. Pete Hegseth har brukt løgndetektorer mot Pentagon-ansatte. Bondi vil avskaffe kildevernet. Journalister kan ikke motta fortrolig materiale og påberope seg kildevern.

Ordningen misbrukes.

«Denne oppførselen er ulovlig og feil, og må stoppes», skrev Bondi. «Derfor har jeg konkludert med at det er nødvendig å oppheve Merrick Garlands retningslinjer som hindrer Justisdepartementet i å innhente dokumenter og tvangsinnkalle vitner fra nyhetsmediene for å identifisere og straffe kilden til urettmessige lekkasjer.»

Hun påpekte at etterforskningsteknikker knyttet til nyhetsinnsamling er «et ekstraordinært tiltak som skal brukes som en siste utvei når det er avgjørende for en vellykket etterforskning eller straffeforfølgelse», ifølge notatet.

Bondi sier det er rikets sikkerhet som står på spill når journalister kan skjule sine kilder i en sak som er under kriminell etterforskning.

Justisminister Pam Bondi kunngjorde fredag at Justisdepartementet (DOJ) vil endre retningslinjene som tillater journalister å skjule dokumenter og vitneforklaringer knyttet til mistenkte i en strafferettslig etterforskning.

I et notat som først ble innhentet av Axios, skrev Bondi at føderale ansatte som med vilje lekker sensitiv informasjon til media, undergraver Justisdepartementets evne til å ivareta USAs sikkerhet.

Hennes forgjenger Merrick Garland ga pressen enda videre fullmakter til å motta og beholde hemmeligstemplet materiale. Siden embetsverket og mediene var på samme side kunne Garland trygt gjøre dette uten å bli rammet selv.

Bondi og Trumps sikkerhetsteam vet godt hvordan lekkasjene fungerer. De akter ikke sitte stille og se på at administrasjonen undergraves innenfra. To ansatte er allerede anmeldt og flere anmeldelser er på vei.

Hun la til at beskyttelsen ble misbrukt, ved at tjenestemenn brukte «medieallierte» til å lekke sensitiv informasjon for å oppnå politisk gevinst, og at politikken ofte gjorde deres telefoner og andre elektroniske opptegnelser utilgjengelige for påtalemyndighetene, rapporterte Politico.

Memoet kommer etter at direktøren for nasjonal etterretning, Tulsi Gabbard, onsdag henviste to etterretningsansatte som er anklaget for å ha lekket klassifisert informasjon, til justisdepartementet for straffeforfølgelse.

De ansatte skal angivelig ha delt klassifisert informasjon med Washington Post og New York Times, ifølge tidligere rapporter.

Det forventes en tredje strafferettslig henvisning, opplyser justisdepartementet.

Men embetsverket vil neppe endre innstilling før det kommer et oppgjør og noen av de ledende under Obama og Biden blir stilt for retten. Da kan det hende ting endrer seg.

 

https://www.foxnews.com/sports/shedeur-sanders-staying-confident-stunning-nfl-draft-fall-hits-final-day-thank-you-god-everything

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.