NyttFN

Finland avslutter støtteavtalen med FN-organisasjonen UNRWA. Utenriks- og utviklingsminister Ville Tavio (Sannfinnene) har besluttet ikke å forlenge avtalen som løper ut iår. Den årlige støtten på fem millioner euro vil gå til organisasjoner som blant andre Verdens matvareprogram.

Tavio skrev torsdag på X at «støtteavtalen mellom Finland og UNRWA som ble inngått under sosialdemokratene, utløper og jeg har ikke gitt den forlengelse». Avtalen ble inngått i 2023 under Sanna Marins regjering og gjaldt perioden 2023–2026. Den sikret UNRWA fem millioner euro årlig i humanitær bistand.

Tolv UNRWA-ansatte deltok i 7. oktober-angrepet på Israel

Finland stanset i likhet med mer enn et dusin andre land utbetalingene til UNRWA i januar 2024. Årsaken var anklager om at tolv av organisasjonens ansatte hadde vært involvert i Hamas’ angrep på Israel 7. oktober 2023. UNRWA avskjediget de mistenkte medarbeiderne.

Finland gjenopptok støtten i mars 2024 etter en gjennomgang av organisasjonens rutiner. Ti prosent av midlene ble da øremerket risikohåndtering og tilsyn.

Den sittende regjering velger i likhet med Sverige å avvikle den direkte støtten helt. Tavio sier at Finland vurderer alternative kanaler, blant annet FNs nye gjenoppbyggingsfond for Palestina.

UNRWA har i en årrekke vært omstridt. Organisasjonen leverer utdannelse, helsetjenester og humanitær hjelp til palestinere i Gaza, Judea og Samaria, Libanon, Jordan og Syria, og sysselsetter rundt 28.000 personer – stort sett palestinere.

Organisasjonens tette bånd til Hamas er lenge blitt påpekt; skoler og fasiliteter er blitt brukt til militære formål og undervisningsmateriell er fylt med antijødisk hatpropaganda.

Israel har forbudt UNRWA på eget territorium.

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.