Den irske regjeringen har vært så flinke til å spre klimapanikk og hente inn migranter, at de har belønnet seg selv med en splitter ny businessjet. Det skulle jo bare mangle, siden deres gamle Lear Jet var ganske sliten, hadde begrenset rekkevidde og knapt nådde frem til Brussel. Valget falt på en Dassault Falcon 6X til 53 millioner euro som ble levert i desember 2025.
Normalt ville dette flyet være utstyrt med Elbits FalconEye-system for lav sikt, et system med kameraer og sensorer som gir piloter ytterligere informasjon i tåke eller mørke, men det var ett problem: I august 2024 slo den irske regjeringen fast at de ville støtte Hamas’ tankegods ved ikke lenger å tildele israelske selskaper forsvarskontrakter – for Israel bygger bosetninger på Vestbredden, og mens muslimer er fredelige, snille folk, så er jøder noen voldelige jævler som begår folkemord.
Problemet er altså at selskapet Elbit Systems er israelsk, og den irske regjeringen kan ikke fly rundt med den slags. Flere kilder har bekreftet overfor The Journal at Irland har inngått en skriftlig avtale for å få levert flyet uten dette navigasjonssystemet. Det vil være litt dumt, for det innebærer at flyet kan ha problemer med å lande i tåke og dårlig vær, noe som kan sette passasjerene i fare. Men litt må man tåle for å kunne vise sin høye moral.
Det skal bemerkes at Irland nylig tok i bruk fire nye helikoptre og et maritimt patruljefly som har det israelske navigasjonssystemet inkludert. Antagelig fordi folk bak spakene på slike maskiner ville nektet å fly uten.

