Partene ble ikke enige. Flygelederne går ut i streik. Nå blir det streik blant flygeledere på Gardermoen og på Flesland.
Norsk Flygelederforbund hadde på forhånd varslet at de ville ta ut tolv flygeledere på Gardermoen og på Flesland i streik fra fredag morgen dersom ikke forhandlingene hos riksmekleren førte fram.
Partene har sittet i lokalene til riksmekler Mats Wilhelm Ruland siden onsdag formiddag. På overtid natt til fredag ble det likevel klart at partene sto for langt fra hverandre, og forhandlingene endte med brudd.
I første omgang er det kun tolv flygeledere ved Flesland og Gardermoen som tas ut i streik på fredag klokken 6.30. Men det vil likevel få store konsekvenser.
Avinor Flysikring har laget en analyse over hvordan streiken kan føre til forsinkelser og kanselleringer de første fire dagene av streiken.
Dersom streiken etter hvert fører til fare for liv og helse, eller alvorlige samfunnskonsekvenser, kan regjeringen gripe inn og stanse streiken med såkalt tvungen lønnsnemnd.
