Varmere vær og mildere vintre gir eksplosiv vekst i parasitter og sykdommer blant norske beitedyr.

Det er hovedbudskapet i Veterinærinstituttets Dyrehelserapport for 2025 som ble lagt frem torsdag, skriver Nationen.

Rapporten peker spesielt på sau, geit og reinsdyr som tapere overfor denne utviklingen. Hjernemark har økt kraftig i Troms og Trøndelag etter at parasittsesongen i snegler ble forlenget med hele fire uker i 2024. Lite snø i fjellet tvang reinsdyr ned i skogområder med høyere smittepress, og en god soppsesong gjorde situasjonen verre.

Instituttet advarer også om at insekter sprer seg raskere nordover. Blåtungeviruset kom til Norge via sviknott fra Danmark allerede i 2024, og myggbårne virus som Usutuvirus og Vestnilvirus kan snart etablere seg her, ifølge rapporten.

Flåtten kryper stadig lenger nord, og flåttbårne sykdommer øker hos både dyr og mennesker, skrives det. En annen konsekvens er «låste beiter» i reindriften. Mildvær etterfulgt av frost lager islag over lav og beite, slik at reinsdyrene sulter, selv om det finnes mat under isen. Dette kan føre til store tap uten massiv bruk av tilleggsfôr.

Skremselspropaganda eller virkelighet?

Mens rapporten legger hovedskylden på «klimaendringer», er spørsmålet om dette er hele bildet. Globalisering, økt import av dyr og redusert fokus på tradisjonell drift kan også spille inn.

Avdelingsdirektør Thea Blystad Klem ved Veterinærinstituttet sier likevel at den gode norske dyrehelsen «ikke kan tas for gitt»:

– Globalisering og klimaendringer gjør at den gode situasjonen ikke kan tas for gitt. Vi må ha kontinuerlig årvåkenhet og forebyggende arbeid.

Administrerende direktør Gun Peggy Strømstad Knudsen understreker behovet for bedre internasjonalt samarbeid. Rapporten viser at dyrehelsen i Norge fortsatt er god, totalt sett, men den understreker samtidig at parasitter, insekter og nye virus trives bedre i et mildere og våtere klima.

Rapporten konkluderer med at for bønder og reindriftsutøvere betyr dette økte kostnader, mer arbeid og risiko for tap.

 

Kjøp bøker fra Document Forlag her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.