Britenes forsvarsminister John Healey beskylder det iranske regimet for å ha sendt to raketter i retning av Kypros, og sier britiske militære skjøt ned en drone i Irak.
Iran avfyrte ballistiske raketter og droner i mer enn 25 bølger mot mål i Israel, Bahrain, Qatar, De forente arabiske emirater, Kuwait og Irak etter at Israel og USA angrep Teheran lørdag morgen, skriver The Times. Nå skal også Kypros være angrepet av iranske missiler.
I et intervju med Times Radio sa Healey at et antidroneteam i Nord-Irak hadde «skutt ned» iranske droner i løpet av de første 24 timene etter de amerikanske og israelske angrepene mot Iran. Kampfly fra Royal Air Force (RAF) skjøt også ned «alle missiler og droner de så». Men Healey understreker at britene ikke deltar i angrepene mot Iran: «Alle våre handlinger er defensive.»
To iranske raketter ble avfyrt i retning av Kypros, som er hjemsted for RAF-basen Akrotiri. Her er det både Typhoons og F-35-fly, og hundrevis av britiske soldater. Healey sier at han ikke tror at rakettene var rettet mot britiske styrker på Kypros, men at de likevel er et eksempel på en alvorlig trussel, ifølge Times of Israel.
Healey sa til Sky News:
«Dette regimet slår tilbake. Det slår tilbake på en stadig mer vilkårlig og omfattende måte, og folk vil være veldig bekymret for at det ikke bare er militære mål, men også sivile flyplasser som Kuwait.
Hoteller i Dubai og Bahrain blir rammet. Og det er derfor vi har styrket Storbritannias forsvar i regionen. Vi er aktive i regionale forsvarsoperasjoner.»
Britene velger en litt mer nøytral tilnærming til konflikten mellom USA, Israel og Iran, i motsetning til vår utenriksminister og hans internasjonale sosialistlag, team, som velger fordømmelse, i motsetning til mange av våre allierte, som Canada, Australia, Tyskland, hele Sentral-Europa og Frankrike.
Britiske tropper i både Bahrain og Irak har vært få hundre meter unna iranske angrep. Hvis en britisk soldat blir drept av iranske angrep, har vel Starmer intet annet valg enn å reagere.
Foreløpig forsøker Labour-regjeringen å holde sine styrker på reservebenken.
Samtidig sier USAs president Donald Trump at USA har senket ni iranske marineskip.
«Vi er på jakt etter resten [av Irans marineskip] – de vil snart flyte på havets bunn. I et annet angrep ødela vi i stor grad deres marinehovedkvarter. Bortsett fra det, går det veldig bra med marinen deres!», skriver han på Truth Social..
Kjøp Totalitarismens psykologi her! Kjøp e-boken her!
Flere artikler i denne serien
- Victor Davis Hanson: Irans spill er «svært merkelig»
- Trump om Iran: Møter i Det hvite hus – Hormuz-blokade kan bli opphevet
- USA angrep mål i det sørlige Iran
- Frykten for de økonomiske konsekvensene av Iran-krigen øker
- Akademisk synsing fra Blindern om Trump
- Australia skal delta i Hormuz-innsats, når faren er over
- Kurdisk leder roser Trump for mesterlig forhandlingskunst
- Trump: Kontant nei til Irans forslag
- Trump kan bruke energi som våpen mot ulydige europeiske NATO-land
- Iran har svart USAs fredsforslag – vil først ha slutt på krigshandlingene
- Våpenhvilen med Iran fortsetter, sier Trump
- Oljeaksjene faller kraftig på Oslo Børs
- «Epic Fury» er over, «Project Freedom» på pause etter to dager
- Emiratene: Nytt rakett- og droneangrep fra Iran
- Iran tilbyr Trump en fredsavtale med én måneds frist
- Trump vurderer å trekke soldater ut fra Tyskland, Italia og Spania
- Putin advarte Trump om konsekvensene av ytterligere krigføring i Iran
- Pentagon med utspill om Falklandsøyene og Spanias fremtid i NATO
- Hizbollah advarer: Forhandlingene mellom Libanon og Israel er en «alvorlig synd»
- Mange land vil rammes av økende energiproblemer, men ikke alle
- Sveriges økonomi rammes hardt av Iran-krigen
- Iran vil holde Hormuzstredet stengt så lenge USAs blokade varer
- Trump kunngjør forlengelse av våpenhvilen med Iran; blokaden opprettholdes
- Fire europeiske misoppfatninger om Iran-krigen


