Donald Trump sier at han er «veldig skuffet» over at Keir Starmer har hindret ham i å bruke Diego Garcia til å gjennomføre angrep på Iran.
I et eksklusivt intervju med The Telegraph sa Trump at den britiske statsministerens opprinnelige nektelse av å la amerikanske styrker bruke basen på Chagosøyene, var ulikt alt som hadde «skjedd mellom våre land før».
Starmers Labour-regjering nektet USA tillatelse til å gjennomføre angrep fra baser som Diego Garcia og RAF Fairford. Akkurat som vår utenriksminister henviste de til folkeretten, som tydeligvis ikke gjelder for det iranske folket som har vært undertrykt i nesten 50 år. Det er heller ingen som later til å være opptatt av kvinners rettigheter, som er ikke-eksisterende i det sjiamuslimske diktaturet.
Søndag sa Starmer at han ville gi USA tilgang til Diego Garcia for «spesifikke og begrensede defensive formål». Trump ble ikke imponert, og sa til The Telegraph at Sir Keir «brukte altfor lang tid» på å ombestemme seg.
«Det har sannsynligvis aldri skjedd mellom våre land før. Det høres ut som om han var bekymret for lovligheten. Plutselig hevdet [Mauritius] eierskap. Han burde ha kjempet for det og tatt det, eller fått ham til å ta det, hvis du vil vite sannheten. Men nei, vi var veldig skuffet over Keir.
[Det er] mennesker uten armer og ben og ansikter som er blitt sprengt i luften. Iran står for 95 prosent av disse. Disse forferdelige hendelsene ble forårsaket av Iran».
Trump sa videre at Chagos-avtalen var «woke».
«Det ville vært mye bedre på det juridiske plan hvis han bare hadde beholdt eiendomsretten til landet og ikke gitt det til folk som ikke var de rettmessige eierne.»
Med henvisning til Sir Keirs helomvending om Diego Garcia la han til: «Det er nyttig. Det tok altfor lang tid. Altfor lang tid.»
Striden om Diego Garcia førte til at presidenten trakk tilbake sin støtte til statsministerens kontroversielle Chagos-avtale om å overføre eierskapet til territoriet i Det indiske hav til Mauritius og i stedet leie tilbake militærbasen.
Kort tid etter at Starmer ga USA tillatelse til å bruke basene, traff en iransk Shahed-engangsangrepsdrone den britiske RAF Akrotiri-basen på Kypros.
Republikanerne i Washington reagerer på Starmers forsinkede reaksjon. Too little, too late, mener kritikere. Ingen briter ble skadd, men forsvarsdepartementet flyttet soldatenes familier bort fra basen.
Starmer har ikke vært like avvisende til angrepet mot Iran som vår utenriksminister Espen Barth Eide, som stiller på sosialistlaget med folk som Spanias statsminister Pedro Sánchez og Russlands president Vladimir Putin, samt den USA-hatende FN-sjefen Guterres. Men Starmer har ikke gitt britiske tropper tillatelse til å delta i den amerikansk-israelske offensiven.
Alle norske politikeres store helt, Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, støtter Iran-angrepet.
Irans øverste leder Ali Khamenei ble drept i en av de første bølgene av angrep mot Teheran. Den islamske republikken svarte med å angripe amerikanske baser, israelske militærsentre og sivile mål over hele Midtøsten med raketter og droner. Minst ti israelere er drept av missiler fra Iran.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.


