Russerne har omringet knutepunktet Pokrovsk og sier ukrainerne har kort tid på seg til å komme seg ut. Kyiv benekter at byen står for fall og sier unnsetninger er på vei. Hvis byen faller, vil det være et stort prestisjenederlag for Kyiv.

Ukrainerne har det med å benekte at de tvinges til retrett, men at russerne har presset på rundt Pokrovsk og Kupjansk i lang tid, er uomtvistet.

Ukraina har innrømmet at landets soldater er i en vanskelig situasjon i byen, som Russland har forsøkt å ta kontroll over i halvannet år.

De avviser likevel alle meldinger om at Russland er i ferd med å ta kontroll over byen, og understreker at de har sendt både flere spesialstyrker og mer utstyr og våpen til området.

Russland sier på sin side at offensiven fortsetter i nordlig retning, og at russiske soldater jager ukrainske soldater fra stadig flere distrikter. Forsvarsdepartementet hevder også at de har slått tilbake flere ukrainske forsøk på å bryte omringingen av byen.

Kampen om Pokrovsk minner om slaget om Bakhmut og Avdiivka. Kyiv sa at disse byene skulle holdes for enhver pris. Dette ble kritisert av utenlandske observatører. Ukraina har ikke ressurser til et utmattelsesslag og burde heller trekke seg tilbake.

Ifølge generalstaben i Kyiv jobbes det nå også med å styrke forsyningslinjene. Det militære nærværet er dessuten styrket ved Myrnohrad, som ligger noen få kilometer nordøst for Pokrovsk.

Tidligere onsdag hevdet forsvarsdepartementet i Moskva at russiske soldater har omringet både Pokrovsk i Donetsk fylke og Kupjansk i Kharkiv fylke lenger nord. I uttalelsen står det at situasjonen til de ukrainske soldatene raskt blir verre. Det hevdes også at de ikke vil greie å redde seg selv hvis de ikke overgir seg.

Ukraina har også tidligere avvist at ukrainske soldater er omringet i de to byene øst i landet. Pokrovsk ligger i Donetsk fylke, mens Kupjansk ligger i Kharkiv fylke lenger nord.

Hvis russerne inntar byen, kan de ifølge analytikere bruke den som springbrett til å innta de to største byene i Donetsk som fortsatt er under ukrainsk kontroll.

Mandag uttalte president Volodymyr Zelenskyj at det befant seg rundt 300 russiske soldater i Pokrovsk og kun 60 russiske soldater i Kupjansk.

Det er ikke mulig å få bekreftet meldingene fra uavhengige kilder.

Tirsdag besøkte Zelenskyj selv soldater i nærheten av Pokrovsk.Ifølge nyhetsbyrået Reuters viser kart over slagmarken at russiske soldater mangler noen få kilometer før de har omringet hele Pokrovsk.

Tallet på 300 russere virker meget lavt i forhold til fremrykningene på bakken. Det er tydelig at Zelenskyj forsøker å stive opp moralen.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.