Europakommisjonen har i mange år finansiert «miljøorganisasjoner» som driver med påvirkning av Europaparlamentets politikk. Praksisen blir omtalt som «skygge-lobbyisme», det sammenlignes med «påvirkningsagenter» og kritiseres både av europaparlamentarikere og forskere.

Ifølge EUs revisjonsrett har Kommisjonen overført millioner av euro til «grønne» NGO-er som fremmer klimalovgivning overfor blant andre Europaparlamentet. Dette har medført anklager om rolleblanding og misbruk av makt.

Finansierer venstreorientert «grønn» lobbyisme

Europarlamentariker Dirk Gotink fra det nederlandske partiet Nieuw Sociaal Contract står frem med påstander om at det er inngått tusenvis av kontrakter: Embedsmenn i Brussel har sørget for finansiering av «grønne» NGO-er med det formål å påvirke lovgivning, påvirke europarlamentarikere og presse igjennom endringer. 

Aksjonsgrupper som retter seg mot europarlamentarikere som stiller seg kritisk til klimalovgivning, er gitt penger av Kommisjonen. Lister med navn på parlamentsmedlemmer som skulle «overbevises» om å stemme for «klimavennlige» lover, er blitt avslørt. 

Ifølge Gotink er dette en form for maktutøvelse som strekker seg langt utover demokratiske spilleregler.

Subsidieringen har i stor grad skjedd gjennom et program kalt LIFE som offisielt var ment å støtte natur- og miljøprosjekter. I praksis er disse midlene blitt brukt til konkret lobbyisme – dette er ifølge Gotink stemplet og signert av Kommisjonen.

EU bruker milliarder på egen­propaganda gjennom NGO-er og tenke­tanker

 

Kjøp «Et konservativt manifest» av Jordan Peterson!

Usensurerte nyheter. Abonner på frie og uavhengige Document.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.