NRKs overdrevne fremstilling av privilegerte amerikanere som flykter fra Trumps USA til Irland, avslører en forvrengt virkelighet, mens den hjerteskjærende krisen for norske jøder som forlater landet i frykt for antisemittisme, blir tiet i hjel.

Deb og Mark Dillon, et ektepar fra USA, har byttet ut den amerikanske drømmen mot et nytt liv som pensjonister utenfor den lille byen Kenmare på sørvestkysten av Irland. De flyttet fra Arizona for snart to år siden, forteller de til journalist Gry Blekastad Almås i NRKs reportasje «Flukten fra Trump». Det som fikk dråpen til å renne over for det pensjonerte ekteparet, var at folk møtte opp på torget med automatvåpen.

De ville slippe unna det USA de mente var skapt av Donald Trumps første periode som president. – Måten Trump behandlet folk på, påvirket stemningen i USA. Folk fikk en slags tillatelse til å være usiviliserte, sier Deb Dillon til NRK. De opplevde at folk rundt dem ble både rasistiske, truende og direkte slemme, forteller de.

Blekastad Almås stiller ikke spørsmål ved hvorfor de flyttet til Irland tre år etter Trumps presidentperiode, og mens Joe Biden var president, og hun gransker heller ikke parets påstander om en «fryktkultur» eller utbredt rasisme som angivelig plutselig ble skapt flere år tidligere, under Trumps tid i Det hvite hus.

(Det viser seg at historien om flukten fra Trumps Amerika kanskje ikke er helt sannferdig. Mer om det nederst i artikkelen.)

Vi får heller ikke vite hvem disse menneskene er som ble både rasistiske, truende og direkte slemme, men Blekastad Almås’ sensasjonelle historie er nøye konstruert for å få oss til å tro at det er Trumps MAGA-tilhengere som dukker opp på torget med automatvåpen og får paret til å flykte over dammen.

Vi blir heller ikke informert om den radikale venstresiden i USA som bærer et betydelig ansvar for å skape et giftig og fiendtlig miljø, ofte ved bruk av vold, trusler og kampanjer som demoniserer og ekskluderer konservative stemmer. Som vanlig er NRKs jobb å fremstille amerikanske liberale som evige ofre av MAGA-mobben og godhjertede mennesker som ikke kan gjøre noe galt.

Alvorlig Trump-hat og liberal angst

Det er en gripende historie med vakre bilder av paret og omgivelsene deres i Irland, fylt med det obligatoriske Trump-hatet og liberal angst. Nok et mesterverk av selektiv historiefortelling som avslører NRKs problematiske prioriteringer og fordommer mot halve Amerika.

Korrespondent Gry Blekastad Almås, på oppdrag i Irland, ser ut til å ha en spesiell evne til å finne de mest Trump-hatende amerikanerne, en egenskap hun deler med sine kolleger i statskanalen og de fleste journalister i Norges nasjonale medier.

NRK, finansiert av norske skattebetalere, investerer mye i denne fortellingen og sender korrespondenter til Irland for å dokumentere kampene til rike, ultraliberale amerikanere som har råd til å flykte fra hjemlandet sitt på grunn av Donald Trump – mannen som i manges øyne er verre enn Adolf Hitler.

Dette er ikke journalistikk; det er en såpeopera som nører opp under det dype hatet mot Donald Trump og den anti-amerikanske holdningen blant Norges liberale elite.

Dillon-parets historie er et godt eksempel på privilegier, i dette tilfellet hvite liberale privilegier. De fleste amerikanere kan ikke bare kjøpe en stor irsk eiendom i millionklassen eller holde Zoom-kurs om «hvordan man kan rømme» fra Trump.

Blekastad Almås har oppsøkt den irske eiendomsmegleren John Daly, som viser henne et luksuriøst hus som ikke «gjennomsnittlig Joe» har råd til, hverken i USA eller i Irland. Daly har sett en tredobling i henvendelser fra amerikanske kjøpere, særlig velstående liberale som ønsker å flykte fra det politiske klimaet i USA, skriver NRK.

Statskanalens reportasje oser av privilegier og skildrer et utvalgt fåtall som har råd til å «flykte» til Irlands eksklusive nabolag, drevet av forakt for Trumps USA. Det er ganske forbløffende, med tanke på at aktivistene i NRK opptrer som om de er forkjemperne for de underprivilegerte og glemte i samfunnet.

Vrangforestillinger forårsaket av alvorlig TDS

NRKs såpeopera blir stadig mer dramatisk. Almås skulle møte et tredje amerikansk par som flyttet fra USA til Irland, men de fryktet konsekvensene av å snakke åpent, forteller Deb Dillon: – Det er en viss frykt for represalier. De fryktet at Trump og hans lakeier ville ha nok innflytelse til å påvirke livet deres, ta fra dem passene eller blande seg inn i økonomien deres.

Almås stiller ikke spørsmål ved disse paranoide kommentarene fra et par som tydeligvis har nådd et avansert stadium av Trump Derangement Syndrome (TDS), som forårsaker hyppige vrangforestillinger. Hvorfor skulle hun dét? Dette er gull verdt for NRK, og en bekreftelse for dem på at de har hatt rett om Trump siden 2015, da han kom ned den gylne rulletrappen med Melania.

Mens NRK og Gry Blekastad Almås bruker skattebetalernes penger på en irrelevant historie i Irland som har som mål å fordømme Trumps Amerika, ignorerer de en alvorlig krise her hjemme: den stille utvandringen av norske jøder, en minoritet på rundt 1500, drevet ut av økende antisemittisme. Negative stereotyper, forsterket av liberale medier, politikere, Palestinakomiteen og venstresiden generelt, har ført til hærverk, trusler og et fiendtlig klima.

NRKs egen undersøkelse fra 2023 viste at 81,6 % av norske jøder tviler på Norges trygghet etter terrorangrepet 7. oktober. Mange vurderer å flytte. De unge søstrene Atalia og Michaela beskriver antisemittisme gjennom barndommen, verre nå enn noensinne. Atalia sier: – Jeg har lenge tenkt at jeg vil flytte herfra og dra til Israel. Jeg er redd for at ingen gjør noe for å beskytte oss her. Jøder opplever norske mediers dekning av Israel som ubalansert, noe som gjør NRK til en del av problemet.

Ifølge «Vær varsom»-plakaten er det NRKs plikt å belyse samfunnskritiske forhold som jødehat. Likevel gjorde de kun minimumsinnsats med undersøkelsen og har siden latt situasjonen forverres. Det har siden vært flere rapporter om jøder som flytter ut av Norge. Likevel fortsetter NRK sin anti-israelske agenda mens jøder lever i frykt, ekskludert i et land som skryter av toleranse. I stedet for å konfrontere Norges utallige problemer og manglende beskyttelse av sin minste minoritet, velger NRK trygge mål som Trumps Amerika, og svikter dermed sitt samfunnsoppdrag.

Irland fremstilles som en grønn drøm

NRK romantiserer Irland som et idyllisk fristed for amerikanere som flykter fra Trumps «dystopi», og overser Irlands alvorlige problemer – utfordringer som speiler Norges egne kriser. Irland, med sine 5,3 millioner innbyggere, fremstilles som en «grønn drøm», men landet er i rask tilbakegang, tynget av inkompetente politikere og globalistiske prioriteringer.

Irland sliter med en boligkrise som har gjort det umulig for unge å kjøpe eller leie. I Dublin er gjennomsnittlig månedsleie i 2024 på 2000 euro, nesten 29.000 kroner. Hjemløsheten øker dramatisk, med tusenvis av irer i nødboliger i fjor. Helsevesenet er i krise, med ventetider på flere måneder for spesialisttimer. Kriminaliteten, særlig voldelige hendelser, vokser, og ukontrollert masseinnvandring har belastet boligmarkedet, infrastrukturen og det sosiale samholdet.

NRK hyller utenlandske kjøpere, inkludert amerikanske eliter, som driver opp eiendomsprisene og forverrer situasjonen for lokalbefolkningen. I stedet for å belyse Irlands dysfunksjon, velger statskanalen å fordømme USA, noe som avleder oppmerksomheten fra både Irlands og Norges forfall.

En tvilsom flukthistorie og NRKs forvrengte virkelighet

NRKs reportasje om Deb og Mark Dillon faller fra hverandre ved nærmere granskning, og avslører en historie preget av Trump-hat fremfor fakta. I mars 2024 publiserte InForum News i Minnesota et intervju med paret, der de forklarer at de flyttet til Irland på grunn av stress under pandemien og en 20-årig drøm om å bo der.

Deb, som er tidligere skolestyreleder, beskrev stress fra munnbindplikt, fjernundervisning og politisk splittelse, men understreket at hun er tøff og ikke lot seg påvirke personlig. Påfallende nok skjedde flyttingen under Joe Bidens presidentskap, og verken rasisme, automatvåpen eller Trump ble nevnt i InForum.

Denne uoverensstemmelsen reiser spørsmål om hvorfor Dillons presenterte en annen historie til NRK. Gry Blekastad Almås, som jeg kontaktet, forsvarer reportasjen, men InForum-intervjuet tyder på at NRK overdramatiserte og tilpasset historien for å forsterke narrativet om et farlig Trump-Amerika. Statskanalen ignorerer at Bidens covid-politikk og venstresidens aktivisme bidro sterkt til polariseringen.

Kilde: InForum News.

Reportasjen understreker NRKs feilslåtte prioriteringer. Mens de bruker skattebetalernes penger på å romantisere velstående amerikaneres «flukt» til Irland, overser de en langt mer alvorlig krise hjemme: norske jøders stille utvandring i frykt for økende antisemittisme.

Jeg ser for meg en jødisk familie i Oslo som pakker i stillhet, uten råd til en eiendom i Kenmare eller en NRK-korrespondent til å fortelle deres historie. Deres flukt er ingen livsstil, men en nødvendighet, forsterket av statskanalens ubalanserte dekning.

NRKs besettelse av Trumps Amerika og unnlatelse av å konfrontere Norges kriser, inkludert jødenes lidelser, avslører en statskanal mer opptatt av ideologi enn av sannhet. Norske skattebetalere fortjener en statskanal som belyser reelle samfunnsproblemer, ikke en som brenner pengene deres på tabloid propaganda om privilegerte liberale.

Når NRK setter søkelyset på en tvilsom «flukt fra Trump» fremfor å gi stemme til Norges mest sårbare minoritet, svikter de ikke bare jødene, men sitt samfunnsoppdrag. Å bruke Trump som eneste grunn er beleilig i en tid hvor hele verden ser mot Amerika, og ikke mot sin egen bakgård.

 


Hans Rustads bok om Trump er akkurat kommet fra trykkeriet! Kjøp den her.

Document er en uredd og uavhengig avis som forteller deg sannheten. Abonner her. 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.