Syrias overgangspresident Ahmed al-Sharaa er på sitt første Europa-besøk og ble tatt imot Frankrikes president Emmanuel Macron ved Elysee-palasset i Paris.
Før møtet onsdag informerte Macrons kontor om at den franske presidenten kommer til å gjenta sin støtte til gjenoppbyggingen av et nytt Syria – et fritt, stabilt og suverent Syria som respekterer alle deler av det syriske samfunnet.
Sharaa er under press fra Europa om å bevise at han mener alvor når han snakker om å verne alle syreres menneskerettigheter.
Den siste tiden har vært preget av sekterisk vold i Syria, der spesielt drusere har blitt angrepet av væpnede styrker som støtter den midlertidige regjeringen. Volden kan true den nye regjeringens kontroll over Syria.
Syriske myndigheter jobber for at sanksjoner fra tiden under Bashar al-Assads regime løftes.
(©NTB)