Sykkelkommentatoren og trenerlegenden ble 81 år gammel.

Johan Kaggestad sovnet stille inn etter lang tids sykdom, skriver TV 2.

Han døde av nyresvikt.

Tidligere i høst ble det besluttet at kroppen hans ikke lenger var mottakelig for å få livsnødvendig behandling av nyrene ved dialyse, og på lørdag forverret situasjonen seg og førte til Kaggestads død.

Kaggestad ble et kjent og kjært navn for det norske folk som ekspertkommentator sammen med Christian Paasche under Tour de France fra starten av 2000-tallet, der han sjarmerte med små og store fakta om det franske landskap og byene som verdens mest berømte sykkelritt passerte.

Men det hele startet da han ble en profilert trener. Johan Kaggestad var landslagstrener i friidrett langdistanseløp i ni sesonger, noe som resulterte i 13 medaljer i OL, VM og EM. Han var i denne perioden personlig trener for verdensstjernene Grete Waitz og Ingrid Kristiansen.

I 2006 tok han over for Finn Aamodt som støttetrener for skøytelandslagstrener Peter Mueller. I desember 2007 ble det kjent at han skulle bli en del av trenerapparatet til Vålerenga Fotball.

Han var med på å etablere Olympiatoppen, og var også sportslig koordinator for en rekke sommeridretter der.

Kaggestad var selv langdistanseløper i sin aktive friidrettskarriere. På 5000 m står han notert med 13.56,6 som bestetid, mens han på 10.000 m har 29.30,2.

Kaggestad ble alvorlig syk høsten 2020 og ble ikke frisk nok til å kommentere Tour de France i 2021.

Kaggestads kone, Jeanette, gikk bort i 2022. Han etterlater seg tre barn.

 

Usensurerte nyheter. Abonner på frie og uavhengige Document.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.