Indias statsminister Narendra Modi og Kinas president Xi Jinping har tilbudt seg å bidra til å finne en løsning på situasjonen i Ukraina i samtaler med Russlands president Vladimir Putin under BRICS-møtet i New Delhi, sier Kremls talsmann Dmitrij Peskov.
Uttalelsen fra Peskov, som er gitt til russiske medier, er sitert i noen vestlige medier, blant annet Ynet News og Il Sole 24 Ore
Ifølge Peskov setter Putin pris på initiativet:
«Under de bilaterale samtalene stilte Modi og Xi detaljerte spørsmål om en løsning i Ukraina og tilbød aktivt sine tjenester for å bidra til å finne en løsning. Putin satte pris på deres vilje til å hjelpe og ga en detaljert redegjørelse for situasjonen.»
BRICS øyner sjansen til å spille en større geopolitisk vekt og lanserer seg som en slags konkurrent til Trump som fredsskaper.
Spørsmålet er hva Xi og Modi kan overtale partene til. Ifølge Trumps Ukraina-utsending Jared Kushner er det største hinderet for fred at Kyiv ikke vil avstå territorium til Russland.
Den kinesiske presidenten har også fredsskapende ambisjoner på BRICS’ vegne i Midtøsten, melder Reuters.


