Den spanske enklaven Ceuta ber om at det erklæres nasjonal nødsituasjon og at militæret settes inn etterat titusener av illegale migranter de siste dagene har trengt over grensen fra Marokko.
Lokale rapporter beskriver store grupper av unge menn som stormer grensegjerdet, klatrer over eller svømmer rundt barrièrene. Politiet og grensevaktene er sterkt overbelastet og store antall migranter er allerede inne i byen.
Mange spanjoler i Ceuta aksepterer ikke å bli invadert:
Kaotiske tilstander
Lokale innbyggere rapporterer om kaos, overbelastede mottakssentre og stor utrygghet i befolkningen.
Til tross for den dramatiske situasjonen nekter statsminister Pedro Sánchez å sette inn militæret for å forsvare grensen. Regjeringen hevder at saken skal håndteres som et «humanitært» spørsmål og at militæret ikke skal brukes mot sivile migranter.
Dette kritiseres kraftig av den konservative opposisjonen representert av Vox og PP, som hevder at Sánchez har sviktet Spanias suverenitet og nasjonale sikkerhet.
Sánchez es un traidor, un corrupto y un indecente. Actúa como el enemigo del pueblo español. La emergencia nacional solo puede resolverse echándole y sentándole en el banquillo.#Ceuta pic.twitter.com/yLicTcD6hU
— Santiago Abascal 🇪🇸 (@Santi_ABASCAL) July 30, 2026
Ceuta og Melilla er to spanske enklaver på nordkysten av Afrika. De har lenge vært presspunkter for illegal afrikansk migrasjon til Europa. Marokko har tidligere brukt migrasjonsstrømmene som politisk pressmiddel mot Spania og resten av Europa.
Den massive tilstrømningen settes i sammenheng med Sánchez-regjeringen svært liberale innvandringspolitikk og masseamnesti for illegale migranter.
🚨BREAKING: Residents of Ceuta are claiming that illegal migrants have already begun breaking into their properties
Sánchez is GUILTY of TREASON. 🇪🇸 pic.twitter.com/EQ3Y5JrENi
— Inevitable West (@Inevitablewest) July 30, 2026
Marokko ga i dag amnesti til 1788 kriminelle.
Spanias masseamnesti nærmer seg én million – politiet spår fem millioner «lovlige» innen 2030


