USAs president Donald Trump skal fredag holde møter i i Det hvite hus for å ta en endelig avgjørelse rundt avtale med Iran.
– Iran må bekrefte at de aldri skal ha atomvåpen eller atombomber. Hormuzstredet må åpnes umiddelbart, uten toller, for uhindret skipstrafikk i begge retninger. Alle miner i havet, hvis det er noen, må fjernes eller destrueres, skriver Trump på Truth Social.
Han sier videre at Iran skal ta over oppgaven om å fjerne minene de selv har plassert i stredet, og at USA til gjengjeld vil oppheve sin blokade av Hormuzstredet.
– Skip som er fanget i Hormuzstredet på grunn av vår fantastiske og historiske havblokade, som nå blir opphevet, kan begynne prosessen med å reise hjem.
Visepresident J.D. Vance sier også at det er fremgang i forhandlingene, som foreløpig handler om å inngå en intensjonsavtale, noe som for skeptikere kan lukte litt som vanlig iransk trenering.
Amrikanske medier antyder at det kan være noe uenighet internt i regjeringen. Tidligere i dag ga finansminister Scott Bessent inntrykk av at Det hvite hus ikke var i nærheten av å gå med på noe som helst. Han fortalte journalister at det fantes «flere røde linjer», skriver Wall Street Journal.
Også fra Iran kommer det motstridende meldinger, ifølge Breitbart News.
«Vi stoler ikke på garantier eller ord; det er kun handlinger som teller. Det vil ikke bli tatt noen skritt før den andre siden handler først», skrev Mohammad Bagher Ghalibaf på X.
Ghalibaf, talsmann (speaker) i det iranske parlamentet, ledet Irans delegasjon i forhandlingene i Pakistan forrige måned.
Trump sier videre at det anrikede uranet som skal ligge begravet dypt i bakken etter det amerikanske bombeangrepet for 11 måneder siden, skal graves opp av USA og ødelegges. Dette i nøye koordinasjon med Iran og IAEA.
Ingen penger ennå
– Det blir ikke utvekslet noen penger mellom landene inntil videre beskjed. Andre ting som er mindre viktig, er det enighet om, skriver Trump.
Anonyme amerikanske kilder sier ifølge NTB at Iran og USA er enige om en avtale som innebærer 60 dagers våpenhvile og gjenåpning av Hormuzstredet i denne perioden. Men forhandlingene rundt Irans atomprogram var ikke avsluttet torsdag.
Iran nekter for at de har hatt ambisjoner om å utvikle atomvåpen, men Pentagon tror ikke på disse gjentatte påstandene fra Teheran.
Oppdatering:
President Trump forlot det to timer lange møtet om en mulig avtale med Iran uten å ta noen beslutning, ifølge New York Times.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.
Ytringsfriheten er under angrep. Abonner på frie og uavhengige Document.
Flere artikler i denne serien
- Storbritannia forbyr Irans revolusjonsgarde
- Israel skal ha advart USA om at Iran planla nye attentat mot Trump
- Trump skiftet fly på vei hjem fra NATO-toppmøtet i Ankara, trusler fra Iran skal ha vært årsaken
- Netanyahu: Iran og Hizbollah skal «ikke spille noen rolle i Libanon»
- Iran vant krigen mot USA, mener et klart flertall i Israel
- Iran sier de stenger Hormuzstredet etter israelske angrep på Libanon
- Israelsk minister: – Hele Libanon må brenne
- Iran-avtale signert av Trump på slottet i Versailles
- – Avtalen signert
- Iran sier de har angrepet mål i Bahrain og Kuwait
- USA bomber Iran for andre natt på rad
- Iran angrep amerikanske baser i tre land
- USA sier at angrepet er avsluttet, Iran varsler svar
- USA har angrepet Iran som gjengjeld for nedskutt helikopter
- Sjansene øker for at Iran-krigen fortsetter
- Iran sier de har gjennomført angrep i Irak
- Trump ber Israel om å ikke gjengjelde Irans rakettangrep
- Victor Davis Hanson: Irans spill er «svært merkelig»
- USA angrep mål i det sørlige Iran
- Frykten for de økonomiske konsekvensene av Iran-krigen øker
- Akademisk synsing fra Blindern om Trump
- Australia skal delta i Hormuz-innsats, når faren er over
- Kurdisk leder roser Trump for mesterlig forhandlingskunst
- Trump: Kontant nei til Irans forslag


