Trump sier at Iran er på glid mot å gi opp hele atomvåpenprogrammet sitt. Det er ikke snakk om en pause på 20 år, men en fullstendig skroting av hele programmet. Dette er hva særlig Israel har stilt som ufravikelig krav hele tiden. Iran har hittil lovet å utslette Israel.

Trump sa dette til pressen på plenen utenfor Det hvite hus torsdag. Det er fremdeles ikke en fullført avtale, men svært nær. Det kan hende at Trump sa dette for å legge press på Iran. Han kan ha forsøkt å binde dem til masta.

President Donald Trump sa torsdag at Iran har «fullt ut gått med på» å gi opp sine atomvåpenambisjoner, og erklærte at en avtale er «svært nær», samtidig som han antydet at den nåværende våpenhvilen kanskje ikke trenger å forlenges, og sa at han «ville reise» til Pakistan for å sluttføre en avtale dersom den blir ferdigforhandlet.

I en tale utenfor Det hvite hus sa Trump at Teheran nå har gått med på å overholde Washingtons røde linje om at landet aldri skal skaffe seg atomvåpen, etter flere ukers vedvarende militært press og en omfattende amerikansk blokade.

Hvis dette skulle gå i oppfyllelse – at det ikke trengs mer krig, at Iran bøyer seg – vil det være en stor seier for Trump og USA, samt et nederlag ikke bare for presteregimet, men også for Demokratene og mediene som bekjemper Trump og ønsker at USA skal mislykkes.

Trump legger lista høyere; Det er ikke snakk om noe midlertidig forbud mot atomvåpenplanene, men om en fullstendig kansellering.

«Vi måtte sikre at Iran aldri får tak i atomvåpen», sa Trump, og la til: «De har gått med på det, fullt og helt. De har gått med på nesten alt.»

Han sa at Irans nåværende holdning gjenspeiler en endring fra tiden før den amerikansk-israelske kampanjen, da Teheran hadde motsatt seg disse vilkårene.

«De er villig til å gjøre ting i dag som de ikke var villig til for to måneder siden», sa Trump.

Trump avviste også forslag om tidsbegrensede restriksjoner på Irans atomvåpenprogram, og gjorde det klart at den avtalen som diskuteres, ikke er strukturert som en midlertidig stans.

Et slikt utfall vil også være en seier over europeiske allierte som ikke har villet bidra til å stanse Iran. Europeiske allierte har latt som om forhandlinger fortsatt var et alternativ, selv etter at Iran viste at de har raketter som kan nå Oslo og London.

Et stort spørsmål er hva som skal skje med de 440 kiloene med uran som er anriket til 60 prosent. Det har vært snakk om at bakkestyrker må gå inn for å hente dem ut. Nå sier Trump at Iran skal være villig til å gi dem opp frivillig. Det vil innebære en total seier for Trump og Netanyahu.

«Det er ingen 20-årsgrense», sa Trump og forklarte at det USA har fått, er «en svært kraftfull erklæring» om at Iran ikke vil ha atomvåpen, selv ikke «ut over 20 år».

Trump hevdet videre at Iran har gått med på å gi fra seg sitt lager av anriket uran, og refererte til materiale som ble begravd etter amerikanske angrep på landets atomvåpenfasiliteter.

«De har gått med på å utlevere atomstøvet til oss», sa Trump. «Det ligger langt under jorden, på grunn av angrepet vi gjennomførte.»

«Vi har mange avtaler med Iran», la han til. «Jeg tror noe veldig positivt kommer til å skje.»

Trump sier at blokaden av Hormuzstredet fungerer. Iranske skip slipper ikke ut. Det lammer Irans økonomi. USA inngikk nylig en avtale med Indonesia om bruk av deres luftrom. Iran driver omlasting av oljelaster i indonesisk farvann. USA legger også press på banker for at de ikke skal handle med Iran. Kombinasjonen av alle disse tiltakene er ment å demonstrere for Iran at de ikke har en sjanse. De har en renneløkke rundt halsen, og USA kan stramme den til etter behov.

Regimet har valget mellom å kapitulere eller å bli styrtet. Dét er et valg mellom pest og kolera.

Trump sier at han er villig til å dra til Pakistan hvis avtalen er i boks. Forhandlingene gjenopptas til uken, og Trump tror ikke det blir nødvendig med en forlengelse av våpenhvilen. Skulle det ikke bli noen avtale, er Trump klar til å gjenoppta krigen.

«Jeg ville reist til Pakistan», sa Trump. «Hvis det blir inngått en avtale i Islamabad, kan det hende jeg drar. De vil ha meg dit.»
Våpenhvilen mellom partene, som trådte i kraft forrige tirsdag, utløper i neste uke, men Trump antydet at den kanskje ikke trenger å forlenges.

«Jeg er ikke sikker på om den trenger å forlenges», sa han. «Iran ønsker å inngå en avtale, og vi har et svært godt forhold til dem.»

Samtidig gjorde Trump det klart at utfallet avhenger av at avtalen blir ferdigforhandlet.

«Jeg kunne inngå en liten avtale, men det ønsker jeg ikke», sa Trump. «Jeg vil få det hele i havn.»

Han advarte om at hvis forhandlingene bryter sammen og det ikke blir noen avtale, vil kampene gjenopptas.

 

https://www.breitbart.com/politics/2026/04/16/trump-iran-totally-agreed-giveup-nuclear-ambitions-deal-very-close/

 

 

 

 

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.