Onsdag ble det spanske sosialistpartiets hovedkontor i Madrid raidet av kriminalpolitiets eliteavdeling. Torsdag ble det portugisiske Partido Socialistas hovedkontor i Lisboa raidet. Hva er fellesnevneren for de to sosialistpartiene? Korrupsjon?
Over 400 inspektører fra kriminalpolitiets nasjonale antikorrupsjonsenhet slo til mot Partido Socialistas hovedkvarter i Lisboa og flere lokale avdelinger. Fem personer er arrestert for uregelmessige tildelinger av offentlige kontrakter for rundt to millioner euro. En av dem også for ulovlig våpenbesittelse.
Med partiboka følger penger
Operasjon «Imergente» rettet seg mot påstått favorisering av selskaper knyttet til sosialister i tildeling av offentlige kontrakter i en rekke sosialiststyrte kommuner og bydelsråd (juntas de freguesia) i Lisboa-området. Fokus lå spesielt på Santa Maria Maior bydelsråd i det sentrale Lisboa, tidligere ledet av sosialisten Miguel Coelho.
Til sammen ble det utført 92 ransakelser, av dem 60 husransakelser, i områdene Lisboa, Oeiras, Mafra og Coimbra (området nord og nordvest for Lisboa) der selskaper med tilknytning til partimedlemmer skal ha blitt tildelt kontrakter direkte og uten konkurranse. 37 personer er formelt siktet og så langt minst fem pågrepet.
Blant de pågrepne er Duarte Moral, kommunikasjonsdirektør for Sosialistpartiets generalsekretær José Luís Carneiro og tidligere rådgiver for blant andre António Costa, statsministeren som i 2023 måtte trekke seg efterat hans stabssjef og fire andre statstjenestemenn ble arrestert for korrupsjon. Også Morals kone skal være pågrepet.
Nok en episode i Spanias korrupsjonsbølge: Politirazzia i sosialistpartiets hovedkvarter
Politiets efterforskning dreier seg om tjenesteforsømmelse og misbruk av stilling, økonomisk deltagelse i forretninger og ulovlige direkte tildelinger av kontrakter som har gitt uberettigede fordeler til selskaper knyttet til PS-medlemmer og deres nærstående. Det er snakk om verdier for rundt to millioner euro.
Sosialistpartiet har bekreftet razziaene mot hovedkvarteret i Lisboa, men hevder at aksjonen var rettet mot én enkelt ansatt – ikke partiet som sådan. Partiet hevder videre at de samarbeider fullt ut med politiet.
– Jeg er lei av alt dette tåpelige snakket, skriver Joana Amaral Dias på X og fortsetter med blant annet:
– Hver gang det gjennomføres en razzia mot Sosialistpartiet dukker de samme argumentene opp. Nu er refrenget at dette skjer fordi PS stiger på meningsmålingene, men denne konspirasjonen holder ikke: Rettferdighet har ingen partipolitisk kalender. Hva om kriminalpolitiet og påtalemyndigheten måtte sjekke meningsmålingene før de efterforsket korrupsjon? For bare få måneder siden hevdet de uten en snev av skam at korrupsjonsefterforskning ikke måtte skje i valgperioder.
Det er også dem som sier at vi bør tone ned disse sakene fordi det skaper et negativt inntrykk av portugisere. Beklager. Problemet er ikke inntrykket. Problemet er virkeligheten.
Og så er det Sosialistpartiets uttalelse som fritar det for ethvert ansvar. Som om alt dette er skjedd i et parallelt univers. Som om Duarte Moral ikke hadde vært rådgiver for António Costa.
📣 Estou farta desta conversa de chacha. 🙄 FARTA ‼️
👉🏻Sempre que há uma operação da Polícia Judiciária, do Ministério Público, buscas e uma tentativa de fazer justiça, aparecem logo os mesmos argumentos.
1️⃣ Já estão outra vez com a ladainha de que isto só acontece porque o PS… pic.twitter.com/d0CJO83XmJ— JOANA AMARAL DIAS (@joanamaraldias) May 29, 2026
Operasjonen kan få betydelige politiske konsekvenser for Partido Socialista som dominerer mye av lokaladministrasjonen i Portugal.
Flere detaljer om de siktede og konkrete kontrakter forventes å komme for dagen de neste dagene.
