Ukrainas mannskapssituasjon er fire år inn i krigen under sterkt press. Veteraner fra ett konfliktområde trekkes til et annet. Flere tusen colombianere har kjempet for Ukraina siden Russlands invasjon i 2022.

Ifølge flere uavhengige estimater har opptil 7000 colombianere tjenestegjort i de ukrainske styrker, mens 1000–2000 fortsatt er aktive ved fronten. Colombianere er klart største nasjonalitet blant utenlandske kontraktssoldater.

Høye tapstall

De fleste er tidligere soldater fra den colombianske hær med erfaring fra kamp mot gerilja og narkokarteller. Motivasjonen er hovedsakelig økonomisk – god lønn sammenlignet med mulighetene hjemme – men eventyrlyst og ideologisk støtte til Ukraina kan spille en rolle for noen.

Estimater på drepte colombianere varierer fra 300 til over 800, noe som gjør dem til den nasjonaliteten med flest falne utenlandske krigere. Flere rapporter antyder at de blir satt inn i høyrisiko-oppdrag og infanteri i de mest utsatte områdene.

Ukraina har aktivt rekruttert latinamerikanere for å kompensere for økende mannskapsmangel. Colombianske soldater utgjør en betydelig del av de spansktalende enhetene.

Colombias president Gustavo Petro har kritisert rekrutteringen av colombianske soldater sterkt. Han hevder at «de lider en meningsløs død i noen andres konflikt».

Den colombianske regjering skal ha tatt initiativ for å ratifisere FN-konvensjonen mot bruk av leiesoldater.

 

Kjøp «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen!

Den usynlige energikrigen av Alf R. Jacobsen

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.