Lederen for underhuset i USA, Mike Johnson, og utenriksminister Marco Rubio bekrefter at Israels beslutning om å angripe Iran, uansett støtte fra USA, presset Trump-regjeringen til å handle.
– Fordi Israel var fast bestemte på å gå til aksjon mot Iran, med eller uten USAs hjelp, fikk vår øverstkommanderende og regjeringen en meget vanskelig avgjørelse å ta.
Det sa Mike Johnson til amerikansk presse etter et hemmeligstemplet krigsråd for kongressledere i Washington D.C. sent mandag kveld.
Også Rubio sa ifølge Reuters at den «overhengende trusselen» mot USA, som brukes som argument for at Trump måtte erklære krig uten godkjennelse fra Kongressen, kom som følge av Israels angrepsplaner mot Iran.
USA måtte forvente gjengjeldelse fra Iran mot amerikanske interesser, ifølge Rubio, noe som dermed utgjorde en trusselsituasjon som tvang Trump til å svare.
– Hvis vi hadde ventet på at alle eventualiteter skulle skje, ville konsekvensene av vår mangel på handlingskraft vært katastrofale, sa Johnson.
– Hvis Iran hadde begynt å fyre opp hele missilarsenalet sitt mot personellet vårt, materiellet og installasjonene våre, så ville vi fått ufattelige tap.
Trump-regjeringens forklaring på hvorfor krigserklæringen var lovlig, blir stilt i tvil av politikere fra Demokratene. De stiller også spørsmål ved om det er amerikanske interesser som dikterer Trumps politikk.
Kongressen skal senere denne uken stemme over et forslag om å begrense Trumps krigsfullmakter.
War Powers Act fra 1973 gjør det mulig for presidenten å involvere USA i krigshandlinger uten godkjennelse fra Kongressen, såfremt det er en krisesituasjon. Men den samme loven krever at Kongressen godkjenner innen 60 dager, ellers må styrkene trekkes tilbake.
I en video natt til lørdag, da Trump først kunngjorde angrepet, sa han at Iran utgjorde den umiddelbare trusselen som fordret amerikansk og israelsk angrep.
Nå går altså Johnson og Rubio langt i å legge skylden for den amerikanske deltagelsen på Israel.
Israels statsminister Benjamin Netanyahu ble i går kveld intervjuet av Sean Hannity på Fox News, som lurte om Netanyahu kunne kommentere påstandene om at han «hadde dratt Trump inn det».
Netanyahu lo og ristet på hodet, før han kalte påstanden latterlig:
– Trump er den sterkeste lederen i verden og gjør det han synes er riktig for Amerika. Han gjør også det han tror er det rette for fremtidige generasjoner. Og i det foretagendet er vi partnere – siden også jeg har viet livet mitt til å beskytte den eneste jødiske staten. Og tro meg: Det har ikke vært enkelt.
– Jeg kjenner godt til kostnaden med krig. Men noen ganger er krig nødvendig for å beskytte oss mot dem som ønsker å ødelegge oss, og det er hva frie samfunn er nødt til å forstå, sa Netanyahu.
Netanyahu sa også at Israel og USA var nødt til å handle fordi Iran har bygget nye atomvåpenanlegg siden i fjor som det ville vært umulig å angripe om noen måneder.
Mike Johnson forsøkte etter beste evne å berolige pressen:
– Etter mitt skjønn styrer nå presidenten avslutningen på en operasjon som er begrenset i omfang, begrenset i målsetning og absolutt nødvendig for forsvaret [av landet] vårt. Jeg tror operasjonen blir avsluttet snart, sa han.
Etterretningsbriefingen ble holdt i U.S. Capitol og ledet av krigsminister Pete Hegseth, utenriksminister Rubio, CIA-direktør John Ratcliffe og general Dan Caine, leder av Joints Chiefs of Staff.
Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!
Flere artikler i denne serien
- Kritiserer USA for krigsforbrytelser og brudd på folkeretten, sier ingenting om regimet i Iran
- Irans største bro ødelagt etter amerikansk angrep
- Badenoch ber Trump rydde opp etter å ha skapt kaos i Midtøsten
- Iran varsler et knusende svar på Trumps trussel
- Eide om Hormuz-møte: Viktig å finne diplomatiske løsninger
- Iran ber om våpenhvile, Emiratene åpner for å bistå USA militært
- Israel avslutter alle forsvarsavtaler med Frankrike
- Wall Street stiger kraftig etter håp om at Iran-krigen nærmer seg slutten
- Kurdiske Peshmerga står klar til å gå inn i Iran på israelsk-amerikansk side
- Europa saboterer for USA, NATO kan nærme seg slutten
- Verden risikerer resesjon siden Trump har «mistet kontrollen» over krigen mot Iran, hevder britisk bank
- Keir Starmer insisterer: Iran-krigen er «ikke vår konflikt»
- Trump forbereder seg på å «ta» Irans olje mens prisene stiger til over 116 dollar fatet
- Trump vurderer militæraksjon for å hente ut Irans uran
- Israel kjemper på flere fronter, IDF er under hardt press og trenger forsterkninger
- Pentagon forbereder bakkeoperasjoner i Iran
- Bombeangrep mot Bank of America i Paris avverget, etterforskes som mulig terror
- Merz anklager Trump for «massiv eskalering» i Iran-krigen
- Houthiene gjenopptar angrep mot Israel, truer også Rødehavet
- Iran: Hitler-kampanje skal rettferdiggjøre regimet og skremme befolkningen
- Rubio: Iran-krigen avsluttes «innen uker, ikke måneder»
- Terroristers tilhengere i Philadelphia feirer falne amerikanske soldater
- Trump gir Iran forlenget frist til å åpne Hormuzstredet
- Trump vil «slippe helvete løs» hvis Iran «ikke forstår at de er beseiret»


