Australske etterforskere har identifisert de to gjerningsmennene i Sydney som far og sønn
Dette annonserte politiet på en pressekonferanse, skriver flere medier, blant annet Die Welt.
I så fall er det trolig snakk om to pakistanere, siden den avdøde gjerningsmannen allerede er identifisert som Sajid Akram (50). Hans sønn Naveed Akram (24) ligger på sykehuset, og begge har pakistansk bakgrunn, ifølge ulike medier.
Det opplyser New South Wales’ politisjef Mal Lanyon på en pressekonferanse mandag morgen.
50-åringen ble skutt og drept av politiet, mens den 24 år gamle sønnen hans er på sykehus etter skuddvekslingen. Innledningsvis ble det sagt at han hadde kritiske skader.
Ifølge Lanyon hadde 50-åringen våpenlisens og seks våpen registrert på seg.
Politiet sier de har beslaglagt til sammen seks skytevåpen i kjølvannet av angrepet. Disse er funnet på åstedet samt etter å ha søkt gjennom boliger som knyttes til hendelsen i Campsie og Bonnyrigg.
Det bekreftes også at det ble funnet to eksplosive gjenstander på åstedet, som begge var «aktive». Disse er uskadeliggjort og skal ha vært relativt enkle innretninger.
Saken etterforskes som et terrorangrep. Australias statsminister Anthony Albanese sier angrepet var rettet mot australske jøder.
Det pågikk en feiring av den jødiske høytiden hanukka på Bondi Beach da de to gjerningspersonene åpnet ild.
I tillegg til den ene gjerningspersonen er 15 bekreftet drept i angrepet. Ytterligere fem er i kritisk tilstand på sykehus, og til sammen 40 er såret.
Blant dem som er i kritisk tilstand, er to politifolk.
De drepte er i aldersspennet 10 til 87 år, ifølge politiet. (NTB)
Man undres hvordan en far og en sønn gjennom samtaler og diskusjoner ender opp med å bli enige om å i fellesskap gjennomføre slike brutale terrorhandlinger.
Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.


