En tidligere hemmelig utvidet versjon av USAs National Security Strategy (NSS) skal angivelig ha blitt avslørt.
I den utvidete planen avslører den amerikanske regjeringen nøyaktig hvordan den har til hensikt å splitte og svekke EU. Ifølge rapporten planlegger USA å drive en kile mellom EU og fire medlemsland, skriver Bild.
De fire landene er Østerrike, Ungarn, Italia og Polen, som angivelig er blitt valgt av USA som mål for samarbeid i en kampanje for å «trekke» dem vekk fra EU.
Denne tidligere versjonen av NSS er ennå ikke blitt publisert. Bild siterer den amerikanske nettsiden «Defense One», hvor slagordet Make Europe Great Again innleder tittelen på artikkelen.
Den tidlige versjonen deler hovedpunktene i den offentlige NSS: Økt konkurranseevne med Kina, tilbaketrekning fra Europas forsvar, samt et nytt fokus på den vestlige halvkule.
Dette er velkjent, og det er også kjent at Trump har lagt press på EU både når det gjelder migrasjon, ytringsfrihet, forsvar og krigen i Ukraina. Dette nevnes også i den opprinnelige NSS, skriver Defense One.
Men den upubliserte versjonen foreslår i tillegg nye virkemidler for lederskap på verdensscenen og en annen måte EU kan påvirke Europas fremtid på – gjennom sine kulturelle verdier.
Ifølge dokumentet bør EU spesifikt støtte «partier, bevegelser samt intellektuelle og kulturelle aktører» som vektlegger «tradisjonelle europeiske levesett», men som også er pro-amerikanske.
Core 5 – ny internasjonal gruppe
Dokumentet skal også inneholde en plan om å opprette en ny internasjonal gruppe av land – «Core 5» – uten EU-land. «Core 5» skal angivelig bestå av USA, Kina, Russland, Japan og India.
Først på den foreslåtte agendaen til Core 5 er sikkerhet i Midtøsten – nærmere bestemt normalisering av forholdet mellom Israel og Saudi-Arabia.
Ved første øyekast virker Core 5 som en umulig oppgave, med tanke på rivaliseringen mellom USA og Kina, samt fiendskapet mellom Japan og Kina.
Også forholdet mellom Japan og Russland er anspent, og preget av historiske konflikter, spesielt den uløste territoriale tvisten om Kurilene («Nordterritoriene»), som Russland tok etter 2. verdenskrig, noe som har forhindret en formell fredsavtale mellom de to nasjonene.
Etter invasjonen av Ukraina har Japan innført sanksjoner mot Russland og knyttet seg nærmere Vesten, noe som ytterligere har kjølt ned relasjonen til Russland.
Dog finnes det et gammelt strategisk militært uttrykk som kan spille en rolle her, som allerede Sun Tzu forsto i klassikeren «The Art of War» – over 500 år f.Kr: «Keep your friends close, but your enemies closer.»
Det er ikke umulig at det som nå blir gjort kjent, er en hemmelig versjon av NSS-rapporten. Men det er heller ikke umulig at dette kun var en tidlig versjon av rapporten, og at de mest oppsiktsvekkende ideene så ble forkastet.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.


