Over 20.000 studentboliger kan få økt husleie på grunn av dyr strøm. Kompliserte regler slår uheldig ut for studentene.

Men studenter som leier privat, rammes ikke, skriver NRK. Studentleder for 17.000 studenter ved Universitetet i Sørøst-Norge, Ada Margrethe Seim, er bekymret for økte husleier i studentboliger på grunn av de høye strømprisene.

– Økt husleie bekymrer meg. Vi har ekstremt dårlig økonomi fra før av. Jeg synes det er litt latterlig at politikere med topplønn skal få norgespris på hytta si, mens studenter som går i minus hver måned, ikke skal få.

Begrunnelsen er at studentboliger ofte har bare én strømmåler, og mister dermed både norgespris og strømstøtte, siden de går over forbruksgrensen på 4500 kilowattimer per måned.

Studentsamskipnaden i Sørøst-Norge må trolig overføre ekstrautgiftene til studentene gjennom økt husleie. De ber regjeringen endre ordningen.

– I utgangspunktet rammer det oss. Vi som leier ut boligene til studentene. Men for å få balanse i økonomien, må vi øke husleien til studentene, sier administrerende direktør Hans Erik Stormoen.

Energiminister Terje Aasland (Ap) skylder på tekniske begrensninger.

– For studentsamskipnadene henger det sammen med at det er mange boenheter bak ett målepunkt. Så det er tekniske begrensninger som ligger i det.

Sigve Næss Røtvold er leder i Norsk studentorganisasjon. Han reagerer kraftig, og mener mange studenter kan bli økonomisk skadelidende.

– Vi står fra før av i en svært pressa økonomisk situasjon, og forventer at regjeringen rydder opp, sånn at ikke dette går ut over oss studenter, sier Røtvold til NTB.

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.