Domstoler i England og Wales vil ikke lenger anta at kontakt med begge foreldrene er i barnets beste interesse. Lovendringen hylles som en stor endring og forventes å redde mange barns liv.

Barneloven fra 1989, som regulerer familierett og domstoler i England og Wales, slår fast at det alltid er i barnets beste interesse å ha kontakt med begge foreldrene. Dette har medført at barn har blitt tvunget til å ha kontakt med voldelige foreldre, selv om det ikke finnes bevis for at forelderen kan sette barnet i fare for skade.

Men den britiske regjeringen bekreftet tirsdag at den vil oppheve denne presumsjonen «når Parlamentets tid tillater det».

Endringen hylles som «banebrytende» av familieadvokater som lenge har hevdet at den «kontaktvennlige kulturen» i domstolene prioriterer rettighetene til voldelige fedre fremfor barns sikkerhet og velvære.

Konkret betyr endringen at domstolene ikke lenger vil anta at kontakt med begge foreldrene er i barnets beste interesse. I stedet vil barnets beste bli vurdert fra sak til sak, melder The Guardian.

«En seier for barns rettigheter»

Dr. Charlotte Proudman, familieadvokat og representant for organisasjonen Right to Equality, mener at tiltaket er «en seier for barns rettigheter, for overlevende og for rettferdighet» og kaller endringen «et viktig skritt i å avvikle den kontaktvennlige kulturen som har dominert familiedomstolene for lenge». For eksempel ble det tidligere denne måneden presentert en britisk rapport om vold i hjemmet, som viste at kontakt med foreldre – inkludert uovervåket kontakt over natten – hadde vært tillatt selv i tilfeller der vold i hjemmet hadde skjedd.

– Det sender et klart budskap: Barns velferd vil alltid komme først, og foreldre som undergraver et barns rett til trygghet kan ikke bruke systemet til å fortsette å forårsake skade, sier Proudman.

Proudman forteller hvordan domstolene tidligere har tvunget mishandlede mødre til å gi fra seg barna sine for kontakt med fedre som misbrukte dem, og hvis de nekter, risikerer de store bøter, fengsel eller at foreldreretten til barnet overføres til faren.

Kontakt legger til rette for fortsatt vold

Domstolens politikk om at barn skal ha kontakt med begge foreldrene har blitt kritisert i flere tiår, fordi domstolene, ved å la seg styre av denne politikken, i mange tilfeller har hjulpet voldelige fedre med å fortsette å utsette kvinner og barn for vold. Når domstolene har gitt voldelige fedre rett til kontakt, har de vært i stand til å opprettholde kontroll over sine ekspartnere.

Samtidig har kvinner som har tatt opp vold i hjemmet i retten ofte blitt beskyldt for å forsøke å «fremmedgjøre» barnet fra faren.

– Det er helt rimelig at alle foreldre skal måtte bevise at de er gode nok foreldre og trygge nok foreldre til å ha kontakt med barna sine, sier Saskia Lightburn-Ritchie, administrerende direktør i organisasjonen My CWA.

– Så i stedet for bare å ekskludere de absolutt verste foreldrene, kan vi se på hva det vil si å være en god og trygg forelder, og det vil gjøre tusenvis av barn tryggere. Jeg er veldig fornøyd med det.

Ingen rask løsning – men et viktig skifte

Eksperter har imidlertid advart om at endringen ikke er en «quick fix», og at den må ledsages av grundig og obligatorisk opplæring for dommere og tjenestemenn for å legge til rette for det som beskrives som et kulturskifte innen familierett og domstoler.

Likevel blir endringen sett på som et betydelig skifte i familierettslige prioriteringer og som et viktig skritt i å styrke kvinners og barns rettigheter og sikkerhet.

– Voldelige foreldre vil ikke lenger ha en automatisk rett til å se barnet sitt. Dette vil holde barn trygge, og jeg tror oppriktig at det vil redde liv, uttaler Charlotte Proudman.

Familiedomstoler og domstoler i Sverige og Norge fortsetter å arbeide etter prinsippet om at kontakt med begge foreldrene skal prioriteres.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.