Provinsdomstolen i Malaga har frikjent den spanske presten Custodio Ballester, som har stått tiltalt for oppfordring til hat mot muslimer etter et debatt­innlegg i 2016 og en tv-opptreden i 2017, hvor han blant annet hadde kritisert radikal islam for å ville ødelegge den vestlige sivilisasjonen.

Det melder en rekke spanske medier, herunder ABC, El Debate og La Gaceta.

Påtalemyndigheten hadde lagt ned påstand om tre års fengsel for Ballester, som i stedet altså ble blankt frifunnet av retten.

To andre medtiltalte i saken, presten Jesús Calvo og redaktør Armando Robles, som hadde publisert tekster av begge de to prestene, ble også frikjent.

– Uansett hvor støtende eller provoserende budskapet deres måtte være, er ikke kriteriene for hatkriminalitet oppfylt, heter det i premissene til dommen, som har gitt forrang til den grunnlovsfestede retten til tanke- og ytringsfrihet, opplyser La Gaceta.

Dommen setter presedens mot partisk bruk av hatkrimlovene som instrument for sensur, skriver den spanske avisen.

 

Kjøp Sokrates’ forsvarstale fra Document her! Kjøp e-boken her.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.