For mange i USA er Märtha Louise og Durek Verrett deres første møte med det norske kongehuset, og paret vekker sterke reaksjoner.
New York Post skriver om ryktene om at de lever i et såkalt lavendel-ekteskap, samtidig med at Verrett forklarer hvordan forståelsen av rasisme er forskjellig mellom Norge og USA.
Et ekteskap mellom to homofile
Prinsesse Märtha Louise av Norge trosser kritikerne, skriver Alexandra Bellusci i New York Post.
Den 54 år gamle prinsessen slo tilbake mot spekulasjonene om at hun og ektemannen Durek Verrett lever i et «lavendel-ekteskap».
Ifølge The Post brukes begrepet når to homofile personer inngår et heteroseksuelt ekteskap for å skjule sin sanne identitet.
Let’s just say I wouldn’t be surprised if I saw their images on a three-dollar bill. Everybody, show the photo to queer people and get there honest opinions. Leif Erickson and Erik The Red would be ashamed
— Richard Sparks (@HoneybadgerAVP) October 10, 2025
I en video på Instagram tar Märtha Louise og Durek Verrett et oppgjør med ryktene om sitt ekteskap. Journalisten i New York Post refererer til Märtha Louise bare som «Louise».
Paret later som om de er forvirret idet spørsmålet om hva et lavendel-ekteskap er, dukker opp på skjermen, og rister på hodet av spekulasjonene i kommentarfeltet.
View this post on Instagram
Teksten på skjermen oppsummerer budskapet: «Det å være vanlige, er ikke vår greie. Vi bare elsker.»
Jeg har ikke noe pent å si om Durek
Verrett identifiserer seg som bifil og var tidligere gift med en kvinne ved navn Zaneta Marzalkova fra 2005 til 2009, skriver New York Post videre.
I 2007 ble han forlovet med en mann ved navn Hank Greenberg, før de gikk fra hverandre i 2015. Greenberg fortalte Daily Mail i 2019:
Jeg elsket Durek inderlig og ønsker ham alt godt, men jeg har ikke noe pent å si om ham. Han har et enormt talent, og jeg tror på hans misjon om at kjærlighet er svaret, men jeg tror ikke lenger på mannen.
Videre skriver Bellusci at Louise var gift med Ari Behn fra 2002 til 2017. Forfatteren tok sitt eget liv i 2019.
I Netflix-dokumentaren forklarte Verrett at prinsessen først introduserte ham som homofil for døtrene hun fikk med Behn, Maud (22), Leah (20) og Emma (17):
Jeg er glad for at hun faktisk fortalte dem at jeg var hennes homofile bestevenn i begynnelsen, fordi de har veldig sterke personligheter, og la meg si det, de jentene ville virkelig ha satt meg på prøve, sa han.
Det at jeg ble den kule homofile bestevennen, gjorde at jeg kunne gli inn på en naturlig måte, og da de etter hvert innså at vi faktisk var forelsket i hverandre, ble det lettere.
Verrett og Louise ble sammen i 2018, og har fortsatt å skape debatt de siste årene, ifølge avisen.
Durek forklarer anklager om rasisme
Etter Netflix-dokumentaren ble paret anklaget for å ha brutt avtalen de inngikk med det norske kongehuset etter at Louise trakk seg fra sine offisielle plikter i 2022.
Verrett endte opp med å trekke tilbake tidligere kommentarer som kunne tolkes som anklager om rasisme. Han delte en lang uttalelse på nettet:
Det jeg sa i Netflix-dokumentaren om at min svigerfar [kongen] ikke kjenner til rasisme, har blitt forvrengt av media. La meg være tydelig på hva jeg mente.
I amerikansk kultur, når vi sier at noen ikke kjenner til rasisme, betyr det ofte at de ikke har opplevd det på samme måte som oss, eller at de ikke forstår hvor dypt det påvirker.
Det betyr ikke at de er uvitende eller slemme. Det betyr at deres livserfaring er annerledes. Kulturelt språk oversettes ikke alltid på samme måte, forklarte Verrett.
Jeg elsker min svigerfar og svigermor dypt. Vi har et sterkt og respektfullt forhold. De har støttet meg og min kone gjennom alt, og vi deler stor kjærlighet og forståelse.
Til tross for kritikk på nettet har ikke Louise nølt med å uttrykke sin kjærlighet til ektemannen, skriver New York Post til slutt.
I et intervju med Today.com nylig sa hun at å være gift er fantastisk, spesielt når du er gift med ditt livs store kjærlighet.
Hun er woke, og han er en svindler
Det er over 300 kommentarer i saken, og de er ikke nådige. Mange vet lite om det norske kongehuset, og Märtha Louise og Durek er det første de lærer om kongefamilien vi en gang var så stolt av.
En person skriver på vegne av mange av oss, og innrømmer at han aldri hadde hørt begrepet lavendel-ekteskap.
Chester svarer ham og skriver at han har hørt begrepet, men at han aldri har trodd at noen kunne være så desperat etter oppmerksomhet at de ville gå så langt for å få det.
Danny skriver: – Wow, enda en kongefamilie ødelagt. Så trist å lese dette. Den snyltende Meghan Markle var nok for et helt liv.
Sigmund Fluyd skriver: – Det er ingen vikinger igjen i de nordiske landene. Bare veike liberale som slår den siste spikeren i kisten.
En person skriver: – Fyren ser ikke norsk ut. Men i en Broadway-forestilling var konene til Henrik VIII svarte.
Franz skriver: – Forferdelig woke mor. Hun giftet seg med den fyren som et dydssignal til Norge.
Tony skriver: – Kanskje hun trodde han var en nigeriansk prins.
Cindy skriver: – Han er en svindler.
Og det er dessverre kanskje det mest sanne i denne historien.
Verrett: Kongefamilien visste ikke hva rasisme var da jeg kom inn
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.


