De varslede demonstrasjonene i Frankrike er i gang, og sprer seg til flere andre land. Det meldes allerede om arrestasjoner og beslaglagte våpen.
135 personer er blitt pågrepet på landsbasis, ifølge Frankrikes innenriksminister Laurent Nuñes. Det er også beslagtlagt flere våpen, blant annet fyrverkeri, spretterter og sverd.
70.000 politifolk og gendarmer er satt inn for å sørge for sikkerheten i de franske byene. Pansrede kjøretøyer og helikoptre er stilt til disposisjon. Demonstrasjonene og opptøyene har nå pågått i over en måned.
Spenningen er ekstra stor i Orléans, der Marine Le Pens parti Rassemblement National (RN) holder sin partikongress. Tidligere på dagen marsjerte mellom 13.000 og 26.000 demonstranter nær sentrum for å protestere mot partiets tilstedeværelse, ifølge Le Figaro.
I Paris har politiet kun godkjent en fagforeningsdemonstrasjon. Søknader fra Frankrikes største studentunion UNEF og Gule vester-bevegelsen ble avvist. UNEF opplyser at deres demonstrasjoner, som springer ut fra elevprotestene som tok til i september, likevel vil fortsette lørdag.
– Noen ganger gjør et forbud ting verre. Å protestere er en rettighet. Det er som med barn, når du forbyr noe, blir det enda mer fristende, sier en ansatt ved en barrikadert butikk i Rennes til AFP. (NTB-AFP-Reuters)
Demonstranter i Paris roper slagordet ACAB (All Cops Are Bastards).
Flere byer er rammet. I Lyon har demonstrantene delt seg opp i flere grupper, og situasjonen er uoversiktlig. Politiet har brukt tåregass for å spre demonstrantene.
I Bordeaux strekker toget av demonstranter seg over omtrent 800 meter. Foreløpig lar politiet prosesjonen fortsette, men politiet er plassert ut ved «sensitive punkter», spesielt i nærheten av offentlige institusjoner.
Demonstrantene roper: «Vi er ikke vandalene, men dét er regjeringen!» Både Lyon og Bordeaux er blant byene som hadde innført forbud mot demonstrasjoner i dag, uten at dét later til å ha noen effekt på opprørerne. Også i Marseille, Nice og Montpellier er det forbudt å demonstrere i løpet av helgen.
Mange av metrostasjonene i Paris er stengt, det samme gjelder kjente museer og turistattraksjoner. Butikkeiere barrikaderer butikkene sine, og det meldes om eiere som har bevæpnet seg for å forsvare sine livsverk. De fleste utsalgssteder i sentrale strøk holder stengt.
Startet som skoleprotester
Det hele startet som misfornøyde elevers protester mot skolevesenet, noe vestlige regimemedier fortsatt liker å henvise til. Så var det plutselig høye levekostnader og et presset offentlig tjenestetilbud som var årsaken.
Men det tok ikke lang tid før innvandrerpøbel og voldelige venstreekstremister inntok gatene. Dette er godt synlig og dokumentert, men ifølge Frankrikes president Emmanuel Macron er det hele fake news skapt av kunstig intelligens.
Macron: – Ikke tro dine egne øyne. Bildene er AI, Frankrike ble ikke invadert av horder av migranter
Studenter, arbeidere og fagforeninger har tatt til gatene, men myndighetene sier at «radikale militante» og grupper av unge plyndrere har utnyttet protestene til å skape kaos.
Flere steder i Europa
Det er ikke bare i Frankrike det er planlagt demonstrasjoner lørdag. Også i Italia forbereder myndighetene seg på omfattende protester, og statsminister Giorgia Meloni har blant annet sendt 500 soldater til Milano.
Det gjør hun etter voldelige opptøyer i forrige uke. Som følge av dette har hun også foreslått strengere straff for mindreårige, som ifølge politiet utgjorde en stor del av de voldelige demonstrantene. Sikkerheten i hovedstaden Roma er også økt.
Også i Albania er det planlagt demonstrasjoner, der studenter som krever et bedre og billigere utdanningssystem, nå har slått seg sammen med en bredere protestbølge mot statsminister Edi Rama. Tidligere har det vært meldinger om steinkasting og kasting av brannbomber under demonstrasjonene, mens politiet har svart med batonger, vannkanoner og tåregass.
I Madrid i Spania demonstrerer pensjonister for å beskytte pensjonen sin, og i Lisboa er det demonstrasjon for rimelige boliger.
Neste lørdag melder 21 tyske byer seg på, og man venter bare på at London og Amsterdam skal eksplodere. Så får vi se om også norske byer vil bli rammet.


