Nye EU-sanksjoner vedtatt i forrige måned tillater medlemsland å selge olje eller annen last beslaglagt fra skip som bryter europeiske sanksjoner mot Russland. Russland reagerer kraftig og kaller det piratvirksomhet som vil få alvorlige konsekvenser.

– Vi vil bli tvunget til å svare med samme mynt, sier Putin.

Presidenten legger til at Russland vil handle hvor som helst der de selv anser det som nødvendig og hensiktsmessig.

Svenske rettsdokumenter fra tidligere i august viser at Sverige vil overføre et beslaglagt russisk skip til Ukraina. Ifølge kystvakten står skipet på Ukrainas sanksjonsliste.

Konfiskering av russiske skip og last vil markere en ny fase i EUs forhold til Russland.

Da EU truet med å konfiskere russiske tilgodehavende i belgiske Euroclear, hadde man en tilsvarende situasjon. Også den gang reagerte Russland kraftig, og EU unnlot å gjennomføre planen.

Denne gang ser det ut til allerede å ha skjedd med et skip Sverige har tatt hånd om.

Ukrainas største eksportartikkel er korn. For å få det frem til verdensmarkedet, er man avhengig av fri skipsled. Russland kan svare med å oppbringe ukrainsk korn.

Alt ligger til rette for en eskalering.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.