Dagens kvartfinale mellom Spania og Belgia kunne føre til hva som helst, men de fleste forventet spansk seier.

Belgia er ikke mitt favorittlag i år, etter min mening fortjente de ikke å nå så langt. I dag sier det stopp, var min spådom på forhånd.

I flotte omgivelser, som vi har blitt vant til i dette VM, startet kampen med et stille minutt som varte i rundt 15 sekunder. En fullsatt SoFfi Stadium i Inglewood, California ville ha kampen i gang. Over 70.000 tilskuere var på plass.

Belgia går offensivt til verks fra start. Men de kommer nok til å savne Tielemans, som er ute med skade.

Det skjer ikke noe spesielt før det 13. minutt, da Spanias Baena får en fin ball fra Cubarsi. Baena får skutt mot mål, og den går i armen på Ngoy og ut. Spanjolen vil ha straffe, men dommeren sier nei.

Reprisen viser at at det trolig var en grei avgjørelse av den engelske dommeren Oliver.

Etter 20 minutter får Yamal til en grei avslutning, men skuddet fra 17-18 meter går utenfor stengene.

Ti minutter senere skjer det endelig noe:

Spania tar ledelsen!

Fabian Ruiz setter inn en retur og sender Spania i ledelsen. Yamal startet angrepet, og fant Olmo i boksen. Olmo fyrer av, selvsagt uten å score siden han er trippelvaksinert mot slikt. Returen fra Belgias keeper Courtois havner rett i beina på Fabián Ruiz, som scorer enkelt.

Yamal er på jobb, og blir felt rett utenfor straffefeltet i det 34. minutt. Unggutten tar frisparket selv, ikke verst, men Courtois redder enkelt.

Etter nesten 36 minutter får spanjolene nok en sjanse. Dommer Oliver blåser av for hands. Etter en brukbar start for Belgia er Spania i ferd med å ta over fullstendig.

Men så svarer Belgia!

Yamal får til et bra skudd etter 4o minutter. Belgia svarer umiddelbart, og går i angrep. Her leverer Castagne et strøkent innlegg til Atalanta-spissen Charles De Ketelaere, som på nydelig vis stanger inn 1-1. Flott heading av 25-åringen. Dette er faktisk det første målet Spania slipper inn i årets mesterskap!

Kampen hever seg litt frem mot pause, tempoet øker og det oppstår flere nesten-muligheter. Dette lover godt for siste halvdel.

Andre omgang

Dessverre skjer det lite i starten av andre omgang. Etter 61 minutter slår Raskin inn og Laporte får klarert med hodet. Ballen ser ut til å treffe hånda til Rodri på vei ut.

Belgia vil ha straffe, men får ikke medhold av hverken dommer eller VAR.

Det er ingen tvil om at ballen treffer hånda til Rodri, men TV 2s kommentatorer mener at det ikke er straffe. Jeg er litt mer usikker.

Yamal virker gira opp, og klarer nesten å komme seg gjennom det belgiske forsvaret etter 63 minutter. Jeg liker supertalentet til Barcelona bedre når han spiller god fotball enn når han hyller Palestina.

Så har Belgias keeper en skade etter rundt 65 minutter. Samtidig er det drikkepause.

Courtois forsøker å fortsette etter drikkepausen, men byttes ut i det 71. minutt. Ikke gode nyheter for Belgia, selv om innbytter Lammens er en god erstatning. Han jobber til daglig som keeper for Manchester United.

Tårene renner hos en knust Courtois som går av banen. Han innser nok at dette var hans siste landskamp i et VM.

Spania dominerer fullstendig nå, og man føler at det kun er spørsmål om tid før de tar ledelsen igjen.

Men de klarer ikke å skape sjanser, og etter at 80 minutter passeres er det fortsatt 1-1. Det lukter ekstraomganger, en allerede alt for sen middag må utsettes.

Det skjer ikke voldsomt mye, men så:

Spania tar ledelsen etter 87 minutter!

En spanjol skytes fra rundt 20 meter, og Lammens bør ha kontroll på den ballen. Men likevel gir han retur, og der står Merino!

Helt utilgivelig av keeperen, etter min mening. Merino plasserer ballen enkelt i mål. Spania tar  fortjent ledelsen rett før ordinær tid er over.

Det legges til 7 minutter, men Spania drar det i land. De møter Frankrike i semifinalen 14. juli, på Frankrikes nasjonaldag, og det kan bli et voldsomt oppgjør mellom de to fotballstormaktene.

 


Kjøp Paul Grøtvedts bok! Kjøp e-boken her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.