Den tidligere FBI-sjefen James Comey overga seg frivillig til en føderal domstol i Alexandria onsdag.

Document skrev om at Comey er tiltalt for to alvorlige trusler knyttet til et Instagram-innlegg fra mai 2025. Truslene skal være rettet mot den sittende presidenten, Donald Trump.

Det ble tatt ut en arrestordre på Comey, men han fikk muligheten til selv å overgi seg, noe han gjorde.

Begge tiltalepunktene har en maksimal strafferamme på 10 års fengsel. Bakgrunnen for tiltalen gjelder et nå slettet Instagram-innlegg der Comey la ut et bilde av skjell på en strand i North Carolina. Skjellene var arrangert slik at de dannet tallene «86 og 47». «86» er amerikansk slang for «å kvitte seg med», «kaste ut» eller i noen sammenhenger «drepe/fjerne».
«47» refererer til Donald Trump som USAs 47. president.

Påtalemyndigheten mener at en enhver som kjenner konteksten, ville tolke bildet som en alvorlig trussel om vold mot president Trump. Innlegget ble postet 15. mai 2025 og slettet samme dag. Comey selv forklarte den gang at han trodde det bare var en politisk melding og at han ikke kjente til den voldelige tolkningen av «86». Han skrev at han «er motstander vold i enhver form» og fjernet bildet da han ble klar over hvordan det ble oppfattet.

Rettsmøtet til Comey var kort – under 10 minutter – og han slapp å bli varetektsfengslet, men må senere møte i retten i North Carolina, der tiltalen er reist.

Comey har tidligere vært i hardt vær for sin rolle i Russland-etterforskningen mot Trump i 2016–2017, som viste seg å være en konspirasjon mot Trump.

Comey hevder han er uskyldig og at han ikke er redd for rettsprosessen.

 

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.