Når forsvarsministeren holder innlegg på den årlige sikkerhetsvurderingen til PST, E-tjenesten og Nasjonal sikkerhetsmyndighet, sitter superlativene løst: Vi er i den verste situasjonen siden annen verdenskrig. Og den som har ansvaret for det, er Russland.

Slik snakket man ikke under den kalde krigen, da Sovjetunionen var en langt mer formidabel motstander.

Russland har ikke en gang klart å ta hele Donbas etter fire år med krig.

Sandvik vil innbille oss at Russland vil ta hele Vest-Europa hvis de beholder 20 prosent av Ukraina.

Resonnementet tåler dårlig møte med sunn fornuft og logikk. Kanskje det er meningen. Tilhørerne skal skru av den kritiske sans.

– Vi står nå i den mest alvorlige sikkerhetssituasjonen siden andre verdenskrig. Det er bakteppet i dag, og det er også grunnen for at vi nå styrker Forsvaret og totalforsvaret, sier forsvarsministeren under en pressekonferanse fredag.

Det er Etterretningstjenesten, Politiets sikkerhetstjeneste (PST) og Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) som fredag legger fram sine trusselvurderinger for 2026.

– Sikkerhetssituasjonen preger den offentlige samtalen. Alle avkroker i samfunnet og landet vårt. Diskusjonene på pauserommet, i nabolaget, hverdagen til deg og meg, sier Sandvik.

Det er Russland som utgjør den største trusselen mot norsk og alliert sikkerhet, slår Sandvik fast.

– Krigen i Ukraina er et tydelig og brutalt uttrykk for russisk maktbruk. Ukrainas forsvarskamp er en kamp om Europas framtid, sier han.

Retorikken er pompøs. Det var slikt man tidligere hørte fra Sovjetunionen. Nå er det Norges forsvarsminister som snakker slik.

Høyre vil gå enda lenger:

Justispolitisk talsperson i Høyre Mari Holm Lønseth mener regjeringen må ta grep etter dagens fremleggelse av trusselvurderingen for Norge.

– Dette er veldig alvorlig, og varsellampene må nå blinke rødt. Det er krig i Europa og sikkerhetsmyndighetene går lengre enn de noen gang har gjort når de advarer mot sabotasje og påvirkning fra fremmede makter. Norge er ikke godt nok forberedt, sier justispolitisk talsperson i Høyre Mari Holm Lønseth i en skriftlig kommentar til NTB.

– Jeg kan ikke understreke nok hvor alvorlig dette er. Jeg forventer at regjeringen tar konkrete grep i møte med den økte trusselen. Dessverre har ikke regjeringen tidligere styrket politiet og tatt de nødvendige grep, selv om advarslene har vært tydelige i mange år, sier hun.

Kjøp «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen her!

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.