«Innsamlingen av manna», en gobelin laget for Medici-familien i Firenze i 1595/1596, avdukes nyrestaurert i Metropolitan Museum i New York imorgen. Det var ett av fem med scener fra Det gamle testamente som ble bestilt til katedralen i Como. Men teppet kom aldri dit. Ferdinand de’ Medici skjenket det og to andre i samme serie til Alessandro Ottaviano de’ Medici da han dro som pavelig utsending til Frankrike. Alessandro ble senere pave Leo XI. Det ble så laget kopier, som henger den dag i dag i katedralen i Como.
Hvor det ble av de opprinnelige, visste ingen før «Innsamlingen av manna» dukket opp hos Christie’s i 2003. Det kostet Metropolitan 170.000 dollar. Teppet var fullt av skitt, og måtte vaskes, etter omhyggelige forberedelser. Fire kvinner har reparert det i ett år. Det er interessant å lese om all spesialkompetansen som finnes når slike gjenstander skal restaureres. Det finnes spesialverksteder for alt. Noe av teppets kanter ble gjenskapt av vevere i Romania.
En artig detalj: Vever-verkstedene hadde seks måneder på seg til å fullføre et teppe, det vet man av kontraktene. Det var kaldt arbeid i vintermånedene, for det var strengt forbudt med åpen ild, enten ildsted eller stearinlys, i verkstedet, da røyk kunne misfarge teppet.