Frihetspartiet (FPÖ) i Østerrike har gitt opp forsøket på å danne en koalisjonsregjering.
FPÖs partileder Herbert Kickl opplyste onsdag at regjeringssamtalene med det konservative partiet ÖVP hadde kollapset. Kickl har gitt opp mandatet til å danne regjering.
Frihetspartiet ble største parti i valget i Østerrike i september i fjor. Men partiet fikk ikke flertall i nasjonalforsamlingen på egen hånd, og så langt har ingen lykkes med å danne en koalisjonsregjering.
– Beklageligvis ble forhandlingene til slutt ikke kronet med suksess, skriver Kickl i et brev til president Alexander Van der Bellen. (NTB-AFP-DPA)
Hickl mener partiet hans gjorde mange innrømmelser, men uenigheten om enkelte politiske valg, som innvandring, ble uoverkommelig.
Forhandlingene mellom FPÖ og ÖVP begynte i januar, da regjeringssamtaler mellom ÖVP og flere andre partier falt i fisk.
Nå kan det gå mot nyvalg i Østerrike.
Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.


