Ukrainas president Volodomyr Zelenskyj startet sin rundreise i Europa ved å møte britenes statsminister Keir Starmer i London.

Dette er første stopp på Zelenskyjs rundtur for å sanke ytterligere våpenstøtte.

Zelenskyj og Starmer omfavnet hverandre da de møttes utenfor Downing Street i London torsdag morgen. Gjennom dagen holdt de to flere samtaler, deriblant med Natos nye generalsekretær Mark Rutte. (NTB-DPA)

Bakgrunnen er at Vestens støtte til Ukrainas kamp mot Kreml begynner å slå sprekker, skriver The Telegraph. En europeisk befolkning som selv sliter økonomisk er ikke like entusiastiske lenger.

Den utbredte korrupsjonen i Ukraina reduserer også viljen til å sende store summer til Kiev, som kanskje ikke finner veien til frontsoldatene.

Ukraina kriger på to fronter: Mot russere og egen korrupsjon

Selv Joe Biden og hans angivelig haukete stab i Det hvite hus var lite imponert over den ukrainske presidentens «seiersplan», som amerikanske tjenestemenn klaget over var mer en ønskeliste for våpen enn en strategi for å beseire Russland.

Starmer mener Ukraina under visse forutsetninger er i sin fulle rett til å angripe mål i Russland. Standpunktet om bruken av britiske Storm Shadow-raketter er imidlertid uendret, ifølge en talsperson:

– Vi vil åpenbart sette Ukraina i den sterkeste posisjonen, men ingen krig har noen gang blitt vunnet av et enkeltvåpen. Og når det gjelder Storm Shadow spesifikt, så har det ikke vært noen endringer i den britiske regjeringens holdning rundt bruken av langdistanseraketter.

Den nye NATO-sjefen Mark Rutte sa at bruken av langdistansevåpen mot mål i Russland er oppe til diskusjon.

«Vi diskuterte det i dag, men til syvende og sist er det opp til de individuelle landene».

Zelenskyj hevdet at situasjonen på slagmarken «skaper en mulighet» for å få slutt på krigen i Ukraina innen utgangen av neste år, uten å spesifisere hva han mente.

Starmer sa at det var «veldig viktig å opprettholde forpliktelsene om støtte til Ukraina».

Zelenskyj har reist videre på sin rundreise, og landet i ettermiddag i Paris for samtaler med president Emmanuel Macron.

Fredag skal Zelenskyj videre til Italia for å møte statsminister Giorgia Meloni og paven. Deretter følger Tysklands forbundskansler Olaf Scholz.

 

Kjøp billetter til lesermøtet onsdag 16. oktober her!

Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp eboken her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.