Valgkomiteen i AUF har enstemmig innstilt Fawzi Warsame (27) som ny leder av ungdomsorganisasjonen.
Han overtar etter Gaute Skjervø, som ikke tar gjenvalg på landsmøtet i oktober.
– Det er en stor ære, sier Warsame til Dagsavisen.
Warsame vokste opp i en trangbodd kommunal bolig på Sagene i Oslo, der han i perioder delte rom og køyeseng med søsteren sin. Foreldrene flyktet fra Somalia på 1990-tallet.
Han har gjort seg bemerket i sosiale medier som «Abdi fra Sagene», med over 10.000 følgere på TikTok.
I dag er Warsame internasjonal leder i AUFs sentralstyre og redaktør for medlemsbladet Frihet. Til daglig jobber han som advokatfullmektig i EY.
Han er vararepresentant til Stortinget for Oslo Arbeiderparti og sitter som bydelspolitiker på Sagene. Warsame har tidligere vært ungdomsdelegat til FN og folkevalgt i Oslo bystyre.
Warsame peker ut Fremskrittspartiet som AUFs største motstander fremover.
– Det er vår viktigste utfordring, og derfor tror jeg AUF trengs mer enn noen gang for å være en motstemme og representere unge som er uenige med FrP, har han uttalt til VG.
Han vil ha billigere kollektivtransport, mer konkurranse i dagligvarebransjen for å presse prisene ned, og strengere regulering av bolig- og leiemarkedet.
Sammen med Warsame innstilles Fabian Wahl Sandvold (25) fra Vestfold som ny generalsekretær. Kristine Holden (23) fra Trøndelag og Sandra Kalland Tenud (28) fra Vestland innstilles som nestledere.
Warsame er del av en bredere trend der somaliske politikere har hatt en rask vei til makten i norsk politikk de siste årene. Marian Hussein (SV) sitter på Stortinget, mens Ap-politikerne Ubah Aden og Kafia Hashi Mohamud har markert seg på tilsvarende vis.
Skjervø overlevde terrorangrepet på Utøya i 2011 og har ledet AUF i to år.
Den endelige avgjørelsen om ny AUF-ledelse tas på landsmøtet i oktober.

